.
.
.

مذاکرات پنهانی وزیر ارتباطات ایران با مدیران تلگرام و احتمال شکایت مجلس از او

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس کمیته فضای مجازی مجلس از بررسی شکایت مجلس از وزیر ارتباطات به دلیل مذاکره پنهانی با مدیران تلگرام خبر داد و اعلام کرد در صورت تصویب این گزارش در مجلس این شکایت به قوه قضائیه ارسال می‌شود.

«نصرالله پژمان‌فر» نماینده مشهد در مجلس شورای ایران، شنبه 15 دسامبر در این خصوص در گفتگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: «این گزارش به درخواست بنده و 10 نفر از نمایندگان تهیه شده است. طبق ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس وزیر ارتباطات باید گزارشی از مذاکرات پنهانی خود با مدیر مسئول تلگرام به کمیسیون ارائه کند و این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد تا در صورت تصویب در مجلس به قوه قضائیه ارسال شود».

گفتنی است طبق ماده 234 قانون اساسی ایران هر گاه حداقل 10 نفر از نمایندگان و یا هر کدام از کمیسیون ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد. کمیسیون مربوطه نیز حداکثر ظرف مدت 10 ‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

در پی اعتراضات ضددولتی دی ماه ۱۳۹۶ در سراسر ایران، تلگرام و اینستاگرام به‌طور موقت فیلتر شد زیرا مقامات ایرانی آنها را وسیله‌ای برای سازماندهی اعتراضات می‌دانستند. خیزشی که در هفتم دی ماه 1396 درگرفت بزرگترین جلوه نارضایتی اقتصادی در کشور از سال 1388 به این طرف بود. هدف از مسدود کردن اینستاگرام و تلگرام توسط مقامات ایران در واقع جلوگیری از توزیع اطلاعات بین شهروندان درباره اعتراضات بود، اقدامی که مغایر با هنجارهای بین‌المللی دسترسی به اطلاعات به حساب می‌آید.

فیلترینگ تلگرام از 9 تا 23 دی ماه 1396 ادامه داشت و به نظر می‌آمد که دولت روحانی دارد از وعده خود برای شفافیت بیشتر و آزادی‌های اینترنتی عقب‌نشینی می‌کند.