.
.
.

ویدیو.. حضور جعفر پناهی در تظاهرات کارگران فولاد اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تظاهرات اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز، بیش از یک ماه است ادامه دارد و کارگران هم‌چنان شعارهای صنفی خود را سر می‌دهند.

نکته جالب توجه در تظاهرات روز پنجشنبه 13 دسامبر، حضور جعفر پناهی کارگردان سرشناس ایرانی در این تظاهرات است. ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی جعفر پناهی را نشان می‌دهد که با موبایل، از تظاهرات فیلم‌برداری می‌کند.

کارگران فولاد اهواز به «عدم پرداخت حقوق و پرداخت بی‌تفاوت مدیران کارخانه در تامین مواد اولیه برای آغاز تولید» معترض هستند.

جعفر پناهی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. او تصویری انتقادی از مشکلات جامعه ایرانی ارائه می‌دهند که این امر باعث اعمال محدودیت‌هایی برای نمایش آثارش شده‌ است.

فیلم‌های جعفر پناهی موفق به دریافت جوایز متعدد بین‌المللی شده است. آخرین فیلم جعفر پناهی با نام تاکسی برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد که به دلیل ممنوع الخروجی‌اش از ایران، خواهر زاده او این جایزه را دریافت کرد.

در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز ایران در سال 2009، جعفر پناهی دو بار دستگیر شد.

بر اساس حکم دادگاه پناهی به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به 6 سال حبس تعزیری، 20 سال محرومیت از فیلم‌سازی، 20 سال محرومیت از فیلم‌نامه‌نویسی، 20 سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد.

از حدود یک ماه پیش، کارگران مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان خوزستان، تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند. آن‌ها می‌ویند که به عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقات‌شان، اعتراض دارند.

در هفته‌های اخیر اعتراض‌های کارگری در ایران گسترده شده است. کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در شهر شوش استان خوزستان هم جزو معترضان کارگری در ایران هستند.