.
.
.

ایران: بلوف نمی‌زنیم؛ غنی‌سازی 20% اورانیوم به راحتی از سر گرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که اگر اروپا به تعهداتش در رابطه با برجام پایبند نباشد، ایران غنی‌سازی اورانیوم با غلضت 20 درصد را از سرگرفته و محدودیت 300 کیلو را که پس از انعقاد برجام پذیرفته بود کنار می‌گذارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، چهارشنبه 12 دسامبر، «علی‌اکبر صالحی» معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بازدید از سایت هسته‌ای فردو با اشاره به فعالیت‌هایی که با همکاری روس‌ها انجام می‌شود گفت: «یکی از فعالیت‌هایی که در فردو با روس‌ها در حال انجام آن هستیم، تحت عنوان ایزوتوپ‌های پایدار است».

وی افزود: «فعالیت‌های هسته‌ای ما همچنان پیش می رود. اگر چه محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم؛ اما این‌ها مانع فعالیت‌های صلح‌آمیز صنعت هسته‌ای ما نیست. غنی‌سازی در حال انجام است و هرگاه اراده کنیم آن محدودیت 300 کیلو را کنار می‌گذاریم و غنی سازی را در هر حجمی و هر سطحی بخواهیم، انجام می‌دهیم».

صالحی با بیان اینکه یکی دیگر از محدودیت‌های پذیرفته شده درصد غنی‌سازی است تصریح کرد: «مقرر شد این میزان را در حد 3.67 محدود کنیم. قبلاً در حد 4 درصد و البته 20 درصد را هم غنی‌سازی می‌کردیم. همان زمانی که بنده مسؤولیت داشتم این میزان غنی‌سازی را برای تأمین سوخت راکتور تهران انجام می‌دادیم. الان به اندازه کافی و برای چند سال آینده راکتور تهران سوخت داریم. در برهه‌ای که زمان مقرر برجام هست ما 20 درصد را تولید نمی‌کنیم تا زمانی که محدوده زمانی برجام تمام شود که الان 3 سال آن گذشته است. محدودیت‌های ما از این جنس است وگرنه اصل غنی‌سازی در حال انجام است».

وی عنوان کرد: «الان 1044 دستگاه سانتریفیوژ در فردو داریم که اگر بخواهیم و تصمیم بگیریم غنی‌سازی 20 درصد را مجدداً در فردو از سر می‌گیریم».

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به همکاری اروپایی‌ها در برجام گفت: «امیدواریم اروپایی‌ها و مجموعه 1+5 البته منهای آمریکا به این واقعیت برسند که هر چه زودتر وفای به عهد کنند و بتوانند خلایی که آمریکا ایجاد کرده است را پر کرده و تعهدات خود را عملیاتی کنند. تا در نتیجه جمهوری اسلامی ایران ناچار نشود به سهم خودش در مقابل عدم وفای به عهد آنها طبق آنچه در برجام پیش‌بینی شده است (ماده 36 و 37 برجام) به همان میزان بنا به تشخیص مراجع ذیربط از تعهداتش بکاهد».

معاون رئیس‌جمهوری ایران در ادامه گفت: «بارها این بحث را داشته‌ایم و اکنون می‌خواهم این هشدار را بدهم که این بلوف نیست بنده اگر حرفی زده‌ام پایش ایستاده‌ام. این بار هم تاکید می‌کنیم ما می‌توانیم به راحتی به 20 درصد برگردیم و نیازهای کشور را در هر سطح و حجمی می‌توانیم تأمین کنیم و این آمادگی وجود دارد».

گفتنی است اتحادیه اروپا نسبت به اعلام مقامات ایران برای بالا بردن ظرفیت و غلضت غنی‌سازی اورانیوم که پیش از این یک بار دیگر در ژوئن 2018 اعلام کرده بودند از تهران خواست تا به تعهدات خود نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای پایبند بماند. این تصمیم قرار بود یک روز پس از درخواست رهبر ایران برای آماده کردن مقدمات بالا بردن ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم و رساندن این ظرفیت به 190 هزار سو انجام شود.

مایا کوتسیانچیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تهدید تهران برای بازنگری در ظرفیت تولید اورانیوم، ضمن تاکید بر اینکه بروکسل تصمیم مقامات ایرانی را در دست بررسی دارد، گفته بود: «ما تا زمانی که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند باشد به این توافقنامه وفادار خواهیم ماند».