.
.
.

وزیر بهداشت ایران: تحریم‌های آمریکا تاثیرات منفی بر سلامت مردم، بهداشت و درمان دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر بهداشت ایران اعلام کرد تحریم‌های یکجانبه اخیر آمریکا علیه ایران، حتما تاثیرات منفی روی سلامت مردم و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی خواهد داشت و لازم است سازمان جهانی بهداشت همپا با سایر سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها، جلوی این تحریم‌ها را بگیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 12 دسامبر، «حسن هاشمی» در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در هند ضمن تقدیر از دولت هند و سازمان جهانی بهداشت به دلیل برگزاری این اجلاس، اظهار کرد: «در سال‌های اخیر، با اجرای طرح تحول سلامت، دسترسی مادران و نوزادان در مناطق شهری و حاشیه شهری افزایش قابل توجهی پیدا کرده است».

وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت، اولویت با فقرا، نیازمندان و اقشار آسیب پذیر است، افزود: «916 پایگاه جدید سلامت به ویژه در مناطق حاشیه شهرها ایجاد کردیم که با به کارگیری مراقبان سلامت، هر یک از این پایگاه‌ها 12500 نفر از مردم مناطق شهری و حاشیه شهرها را تحت پوشش قرار می‌دهند».

هاشمی تاکید کرد: «پیشنهاد می‌کنم که از این اجلاس به عنوان فرصتی برای صلح کامل در جهان استفاده کنیم و همه سازمان‌های جهانی و کشورها را دعوت می‌کنیم که علیه بی‌عدالتی اقدام و مقابله کرده و دولت‌ها را متقاعد کنند که سلامت و تغذیه را به ویژه برای مادران و کودکان، در اولویت اصلی کار خود قرار دهند».

به گفته وی در حال حاضر بیش از هفت بیمارستان بزرگ در کشور با استفاده از منابع مالی خارجی در حال ساخت است. وزیر بهداشت ایران تاکید کرد: در طول سه سال گذشته 2.7 درصد به سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی(GDP) اضافه شده است. البته حفظ چنین منابع مالی در آینده، نیازمند توجه و تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران است.

کارشناسان حوزه سلامت در ایران اعتقاد دارند، تحریم‌ها پرداخت از جیب مردم برای هزینه‌های حوزه‌ی سلامت را بالا برده است و این باعث بی اهمیتی مردم به سلامت می‌شود؛ تحریم ها مستقیم سلامت را نشانه گرفته است و اگر سیستم سلامت دچار مشکل شود در جامعه افراد بیمار بیشتر می شوند که در تمامی ابعاد جامعه اثر می‌گذارند.

این نکته قابل ذکر است که بحران دارو در ایران از سال 1384 آغاز شد. در این سال تولید دارو در کشور به ‌دلیل استدلال غلطی از سوی وزارت نوپای بهداشت در دولت نهم، کاهش یافت. مسئولان در آن تاریخ استدلال می‌کردند که هزینه‌های تولید دارو در کشور بسیار بیشتر از واردات دارو است و با واردات دارو، قیمت تمام‌ شده دارو برای فروشنده و مصرف‌کننده کمتر می‌شود. اما این تصمیم غلط دولت نهم در دولت دهم نیز ادامه یافت و کشور را همزمان با افزایش نرخ ارز و تحریم‌های بین‌المللی دچار کمبود‌ دارویی کرد.