.
.
.

رئیس جمهوری ایران: درگیری کشور با جنگ اقتصادی شرایط را غیرعادی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس‌جمهوری ایران با بیان اینکه امروز یک نوع «جنگ اقتصادی و روانی» در کشور حاکم است، اعلام کرد «شرایط غیرعادی» است و باید قیمت‌ها در بازار متعادل باشد تا به مردم اجحاف نشود.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، چهارشنبه 12 دسامبر «حسن روحانی» پس از رای اعتماد هیات دولت به آقایان عزیزالله شهبازی، انوشیروان محسنی بندپی و علیرضا آشناگر به ترتیب به عنوان استانداران استان های البرز، تهران و سمنان، گفت: «یکی از مسئولیت‌های سنگین وزارت کشور بعد از اجرای قانون مربوط به بازنشستگان، تعیین استانداران جدید بود که این موضوع برای دولت و مردم ما بسیار مهم است.»

روحانی در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه زنان در جامعه، افزود: «یکی از قول‌هایی که در انتخابات روی آن تأکید کردم، مسأله جایگاه زنان در جامعه و حمایت دولت از خانم‌ها و استفاده از آنها در پست های مدیریتی کشور بوده است.»

رئیس‌جمهوری ایران موضوع جوانان و توجه به این قشر را از دیگر وعده‌های خود به مردم عنوان کرد و گفت: «استفاده از جوانان در مدیریت ها نیز جزو وعده‌های من بوده است و امروز می بینید که جوان‌های لایق ما در همه امور و در هر بخشی اعم از علمی، فناوری، صنعت وکشاورزی موفق هستند.»

روحانی با تاکید بر اینکه در دولت در هر بخشی از مسئولیت‌های بالا که از جوان‌ها استفاده شد، دیدیم که این کار درست بوده است و باید ادامه پیدا کند، تصریح کرد: «همیشه به همه وزرا و معاونین توصیه کردم که حداقل تعدادی از معاونین و مشاورین‌شان از خانم‌ها، جوانان و قومیت‌ها باشند که هر سه مورد تأکید من بوده است و الان به استاندارهای محترم هم این تأکید را می‌کنم.»

«جنگ اقتصادی و روانی»

وی با اشاره به اینکه اکنون در «مقطع تحریم هستیم و در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند»، افزود: «یک نوع جنگ اقتصادی و روانی است و نمی‌توانیم بگوییم شرایط عادی است. در این شرایط سخت همه باید با وحدت همدیگر را یاری کنیم. یکی از مسایل بسیار مهم این است که مردم برای دسترسی به کالاهای اساسی با دشواری مواجه نباشند و قیمت‌ها در بازار متعادل باشد تا به مردم اجحاف نشود.»

حسن روحانی با اشاره به اینکه از «طرفی مشکلات داریم و بخشی از کارگاه‌های ما دچار مشکل هستند»، گفت: «بانک‌ها باید یاری و کمک کرده و سرمایه در گردش را ایجاد کنند.»

رییس‌جمهوری ایران در ادامه به کشورهایی اشاره کرد که مدعی شد با کشورش «دشمنی» دارند.

هشتم ماه مه 2018، ترامپ ضمن اعلام خروج از برجام نه فقط تحریم‌های قبلی را باز گرداند بلکه تحریم‌هایی جدید علیه تهران اعمال کرد.

مرحله نخست تحریم‌های آمریکا شامل محدودیت‌های مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گران‌بها و تحریم‌های هواپیمایی و خودرویی بود. در مرحله دوم که 4 نوامبر آغاز شد تحریم‌های نفتی ایران نیز به اجرا گذاشته شد. علاوه بر این واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد.

وی با اشاره به کم‌آبی در ایران گفت که این کشور تقریباً در یک منطقه خشک قرار گرفته است، و افزود: «ما باید برای مردم به فکر آب باشیم؛ ایران هیچ مشکل آب ندارد بلکه مشکل تلاش و برنامه‌ریزی دارد؛ در جنوب و شمال آب داریم؛ چطور تمام کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از این آب استفاده می‌کنند و ما استفاده نمی‌کنیم؛ همه چشم ما به آسمان بوده که باران ببارد. خداوند منابع بزرگ آب را در کنار ما قرار داده و باید از آنها استفاده کنیم.»

«باید همانند دیگر همسایگان از دریای خزر استفاده کنیم»

روحانی با بیان اینکه در شمال باید همانند دیگر همسایگان از دریای خزر استفاده کنیم، گفت: «در حالی که دیگران در حال بهره گیری از آب دریای خزر هستند اما ما معطل مانده ایم و تماشا می‌کنیم. کشورهای همسایه در دریای خزر این همه آلودگی درست می‌کنند به گونه ای که در ساحل خزر در مازندران، گیلان و گلستان لایه نفتی روی آب بسته شده است و ما استفاده مشروع‌مان از این دریا را به بهانه‌های بسیار جزئی که نادرست و ناصحیح است، انجام نمی‌دهیم.»

وی با اشاره به اینکه برخی مقالاتی که در دنیا نوشتند گویی برای عدم توسعه ما ساخته شده است والا این مقالات برای خودشان نیست، گفت: «ما گاهی گرفتار یکسری مقاله شدیم و رفتیم پشت سر آن مقاله‌ها و ملت خودمان را به دردسر انداختیم؛ آنها هم خودشان هیچ مراعات نمی‌کنند؛ مگر آنها این مسأله و بحث‌های مربوط به گازهای گلخانه‌ای را که می‌گویند، خودشان مراعات می‌کنند.»

رئیس‌جمهوری ایران با بیان اینکه باید برای محیط زیست و نیز رفاه مردم تلاش کنیم، گفت: «این همه آلودگی در دنیا انجام می‌گیرد اما به خودمان که می‌رسیم، می‌خواهیم خط به خط را اجرا کنیم، فکر می‌کنیم اینها آیات قرآنی است در حالیکه چنین نیست و اینها توصیه‌هایی است که در دنیا شده و ما هم باید به آن توصیه‌ها توجه کنیم ولی زندگی مردم برای ما اصل است.»

روحانی با تاکید بر اینکه حیات مردم و صنعت و کشاورزی وابستگی به آب دارد. گفت: «اصلا نه تنها صنعت و کشاورزی بلکه زندگی و حیات و راحتی مردم به آب بستگی دارد. باید سرمایه‌دار جذب کنیم و آب‌ها را شیرین کنیم و در عمق کشور و در جاهایی که نیازمند است، بیاوریم و ان شاء‌الله با مذاکره‌ای که با محیط زیست کردیم و آنها هم الحمدالله کارهای خوبی کردند و مطالعات بسیار دقیقی انجام دادند، راه وجود دارد که هم از آب جنوب و شمال استفاده کنیم و هم اصول محیط‌زیستی را مورد مراعات قرار دهیم.»