فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انتقاد کلانتری از «عملکرد بچه‌گانه» کشورش در استفاده از فناوری‌ها

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران شنبه 8 دسامبر 2018 ضمن انتقاد از «عملکرد بچه‌گانه» کشورش در استفاده از فناوری‌ها گفت این رویه موجب هدررفت منابع زیست محیطی شده به طور‌ی‌که هم اکنون ایران از نظر فرسایش خاک دارای رتبه نخست در سطح جهان است.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، عیسی کلانتری در مراسم پایانی دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فناوری‌های آب، خاک و محیط زیست گفت: «متاسفانه ایران حتی فرسایش خاکی بیشتر از کشور‌های آفریقایی دارد به گونه‌ای که سالانه یک و سه دهم کیلوگرم در مترمربع فرسایش داریم».

  وی افزود: «خاکی که چند دهه برای تولید آن زمان نیاز است متاسفانه در کمتر از دو سال با فرسایش از دست می‌دهیم».

  کلانتری با اشاره به قدمت تمدن ایرانی و همچنین انتقاد از ناکارآمدی‌ها و ضعف‌های اجرایی سیاست‌های دولت در زمینه حفظ منابع محیط زیست و جلوگیری از فرسایش خاک، گفت:«این سرزمین یکبار مصرف نیست و باید برای نسل‌های آینده از منابع آن حفاظت شود».

  کلانتری گفت: «متاسفانه سازمان محیط زیست که حافظ منافع نسل‌های آینده است بسیار ضعیف است».

  ‌معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، با هشدار درباره استفاده بی رویه از فناوری‌ها به زیان منابع کشور افزود:«باید فرهنگ صحیح استفاده از فناوری‌ها به موازات ایجاد فناوری‌های نوین در کشور توسعه یابد و ما تاکنون در استفاده از فناوری‌ها بچه‌گانه عمل کرده ایم».

  وی در ادامه گفت: «متاسفانه با استفاده از فناوری نوین و افزایش جمعیت منابع طبیعی خود را همچون جنگل ها، خاک، منابع آبی، مراتع و حتی منابع ژنتیکی خود را از بین برده‌ایم به گونه‌ای که برخی از جانوران نیز به سبب خشکسالی، کمبود مواد غذایی و یا فضای زندگی در معرض انقراض قرار گرفته‌اند».

  وی در این مراسم از مسئولان کشورش خواست تا در سیاستگذاری‌های خود به مفاهیم توسعه پایدار، محیط زیست و منابع آن به منظور حفظ برای نسل‌های بعدی توجه کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران