استاد ژئوپلیتیک ایران: انتقال آب از خوزستان باعث هجرت مردم این استان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه خوارزمی تهران با اشاره به مهاجرت‌های ناشی از بحران آب در مناطق مختلف ایران ضمن فراخواندن مسئولین و مردم جهت کمک به منظور بهبود اوضاع، اعلام کرد اگر از هم‌اکنون برای آینده فکری نشود بی‌ثباتی در ابعاد مختلف افزایش پیدا می‌کند و 10 الی 15 سال آینده بحران‌های زیست محیطی به اوج خود می‌رسد. او تاکید کرد که انتقال آب از «خوزستان» باعث هجرت مردم این استان شده است.

«مراد کاویانی»، شنبه 8 دسامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: «مسئله تغییر اقلیم در ایران خود را به دو شکل نمایان کرده است، یکی کاهش بارش و دیگری افزایش دما که این وضعیت در مرکز و شرق کشور بیش از سایر مناطق خود را نشان داده است. این موضوع باعث شده در این مدت آب از مناطقی چون خوزستان به مناطق مرکزی انتقال یابد و این منطقه را نیز تحت تأثیر قرار دهد.»

وی ادامه داد: «انتقال آب از سرشاخه‌های کارون باعث کاهش آب ورودی به خوزستان شده و این منطقه را در معرض ناامنی آبی قرار داده است؛ این موضوع در کنار کاهش آب دجله و فرات مشکلات این منطقه را دو چندان کرده است.»

کاویانی، کم آبی در این استان را از عوامل مهاجرفرستی دانست و اعلام کرد: «بسیاری از افراد به دلیل کم‌آبی به فکر مهاجرت افتاده‌اند و به همین دلیل عده زیادی از این منطقه مهاجرت خود به سمت مناطق مرکزی را آغاز کرده‌اند. تهران، کرج، قزوین و شهرهای کرانه دریای خزر مقصد اکثر خوزستانی‌هایی است که به دلیل مشکلات آبی دست به مهاجرت زده‌اند.»

وی در ادامه نسبت به اتمام منابع آب زیرزمینی مناطق مرکزی کشور هشدار داد و گفت: «مناطقی چون اصفهان، فارس و کرمان با این وضعیت مواجه هستند؛ کاهش بارش‌ها در این مناطق باعث از بین رفتن کشاورزی شده و کشاورزان امیدی به بازگشت به شرایط قبلی ندارند.»

این استاد دانشگاه خوارزمی به بحران آب در سیستان و بلوچستان هم اشاره و تاکید کرد: «در این منطقه دیگر امکان تأمین آب برای کشاورزی وجود ندارد به همین دلیل ساکنان سیستان و بلوچستان هم ناچار به مهاجرت شده و بیشتر شهرهای شمالی را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. مهاجرت‌های بی رویه به خصوص به شهرهای شمالی باعث از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و تغییر کاربری آنها و به خطر افتادن امنیت غذایی شده است.»

وی تنها راه حل این مشکل در مقیاس داخلی را بازنگری در قواعد و قوانین دانست و افزود: «مسئولین و مردم باید درکنار یک دیگر به بهبود اوضاع کمک کنند، اگر از هم اکنون برای آینده فکری نشود بی ثباتی در ابعاد مختلف افزایش پیدا می‌کند و 10 الی 15 سال آینده بحران‌های زیست محیطی به اوج خود می‌رسد.»

گفتنی است طبق برآورد «بانک جهانی»، هزینه سالانه تخریب محیط زیست در ایران، هم اینک به میزان 5 تا 10درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است. در مقایسه، به گفته «اداره حسابرسی دولت آمریکا» تحریم های آمریکا و جامعه بین المللی، در سال 2012 توانستند 4.1 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کاهش دهند. همچنین در اثر تخریب محیط زیست پدیده نوظهوری به نام ریزگرد به وجود آمده است. با انتقال آب از سرشاخه های رود کارون و خشک شدن بیش از دو میلیون هکتار از تالاب‌های عراق و بیش از 40 درصد تالاب‌های جنوب غربی، این تالاب‌ها تبدیل به کانون ریزگرد شده و یکی از راهِ حل‌ها برای حلّ این معضل، احیای تالاب‌ها اعلام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید