فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اتحادیه مرغ‌داران ایران: تعطیلی مرغداری‌ها بیش از یک میلیون نفر را بیکار می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ‌داران ایران اعلام کرد نهاده‌های پرمصرف در مرغداری‌ها بسیار کم هستند؛ چرا که عده‌ای آنها را انبار کرده‌اند تا در وقتش گران‌تر بفروشند و اگر در این رابطه از سوی متولیان تدبیر درست اندیشیده نشود، آسیب‌های جدی به صنعت طیور وارد می‌شود؛ صنعتی که در آن بیش از یک میلیون نفر به صورت مستقیم و بسیاری دیگر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند.

  حمید فاضلی، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ‌داران ایران، شنبه 8 دسامبر درباره مشکلات مرغداران به خبرگزاری ایلنا گفت: «در حال حاضر نهاده‌های پرمصرف در بازار بسیار کم هستند؛ چرا که عده‌ای آنها را انبار کرده‌اند تا در وقتش گران‌تر بفروشند. پس بحث سوءاستفاده، مطرح است. اگر در این رابطه از سوی متولیان تدبیر درست اندیشیده نشود، آسیب‌های جدی به صنعت طیور وارد می‌شود؛ صنعتی که در آن بیش از یک میلیون نفر به صورت مستقیم و بسیاری دیگر به صورت غیرمستقیم در آن مشغول به کار هستند. تعداد دسته دوم سر به چند صد هزار می‌گذارد. آنها در بخش‌های بسته‌بندی، فروش و حمل و نقل کار کنند. ضمن اینکه تعداد زیاد دام‌ پزشک از این محل، خانواده‌های خود را تامین می‌کنند. قطعا با بیکاری این همه انسان فاجعه پیش می‌آید.»

  وی افزود: «اولین آسیب متضرر شدن تولید به شاغلان وارد می‌شود؛ چرا که ابتدا در پرداخت دستمزدهایشان تاخیر ایجاد می‌شود و سپس بیکار می‌شوند. در حال حاضر 25 تا 35 درصد ظرفیت واحدهای مرغ‌داری فعال نیستند. در سال‌های گذشته این واحدها پرسنل مقطعی داشتند. به این معنی که شش ماه کار می‌کردند اما شش ماه دیگر کاری برای انجام دادن نداشتند. در چنین شرایطی قطعا باید تدبیری برای اصلاح ساختار صنعت اندیشیده شود. ساختار صنعت باید به گونه‌ای باشد که تلاطمات اقتصاد جهان آن را تا این میزان از خود متاثر نکند. توجه داشته باشید که اکثر نهاده‌های دامی وارداتی هستند و اگر تعادل قیمت‌ها بر هم بخورد، بسیاری متضرر می‌شوند. می‌خواهم بگویم که تعطیلی یک واحد مرغ‌داری در خود هزار و یک مسئله اقتصادی و اجتماعی دارد.»

  مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ‌داران ایران با بیان اینکه شیوع آنفولانزا حتی بیشتر از بالا رفتن قیمت نهاده‌های ‌دامی به اقتصاد صنعت مرغ‌داری آسیب زد و موجب بیکاری کارگران شد، افزود: «تنها امسال 30 تا 40 درصد واحدهای مرغِ تخم‌گذار به خاطر درگیری با آنفولانزا تعطیل شدند. البته آنها کم کم به چرخه تولید بازمی‌گردند اما باید بتوانند نقدینگی لازم را تهیه کنند؛ تا مواد اولیه خریداری کنند. در کل ما از مسئله غامضی صحبت می‌کنیم. از سویی مرغ‌داران خسارت‌های خود را بابت درگیری با آنفولانزا تمام و کمال دریافت نکرده‌اند. بیمه‌ها در این زمینه تعلل به خرج می‌دهند. اگر خسارت‌ها به موقع تادیه شوند واحدهای مرغ‌داری سریع‌تر زنده می‌شوند. اینگونه بخشی از اشتغال از دست رفته جبران می‌شود».

  فاضلی در پاسخ به این پرسش که کیفیت‌ حمایت‌های صندوق بیمه بیکاری از کارگران بیکار شده مرغ‌داری‌ها به چه صورت است، بیان کرد: «در حال حاضر از ناحیه تامین اجتماعی و اداره دارایی همکاری‌های لازم صورت نمی‌پذیرد و سازمان تامین اجتماعی مقرری بیکاری کارگران را به موقع پرداخت نمی‌کند. اگر این کار انجام شود کارگران به خاطر بیکاری از زندگی ساقط نمی‌شوند. در ضمن آنها تا زمانی که واحدها مرغ‌داری فعال شوند، حمایت می‌شوند و از حداقل درآمدی برخوردار هستند.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران