.
.
.

«با تقدیم دو دستی بازارهای داخلی به چینی‌ها صنایع ایران در خطر نابودی کامل هستند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد صنایع کوچک و متوسط این کشور به سبب اینکه دسترسی‌شان به ارز دولتی بسیار محدود شده است و اینکه به سبب تضعیف بنیه اقتصادی نمی‌توانند محصول خود را صادر کنند، در خطر نابودی کامل قرار دارند وی دولت‌های سابق را متهم به تقدیم دو دستی بازارهای ایران به چینی‌ها کرد.

«محسن صالحی نیا»، جمعه 7 دسامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار کرد: «67 هزار واحد تولیدی و صنعتی در کشور وجود دارد که بیش از 90 درصد از این واحدها در دسته صنایع کوچک و متوسط قرار دارند که هرگاه بحران‌هایِ پیش رویِ تولید تشدید شود، همین 90 درصد از واحدها هستند که متضرر و در نهایت مضمحل می‌شوند. ورشکستگی این دست واحدها به کاهش توانایی تولیدکنندگان در تامین نقدینگی و خرید مواد اولیه بازمی‌گردد.

وی افزود: «آنها به سبب اینکه دسترسی‌شان به ارز دولتی بسیار محدود شده است و اینکه به سبب تضعیف بنیه اقتصادی نمی‌توانند محصول خود را صادر کنند، در خطر نابودی کامل قرار دارند.»

در ماه‌های اخیر علاوه بر بحران اقتصادی و معیشتی در ایران، قیمت ارز و سکه بهار آزادی با نوسانات شدید مواجه شد تا جایی که قیمت هر دلار به بیش از 19 هزار تومان رسید اما بار دیگر با سیر نزولی به کمتر 12 هزار تومان رسید.

«بازارهای داخلی را دو دستی به چینی‌ها تقدی کردند»

صالحی نیا تصریح کرد: «هر چند اگر از صاحبان این صنایع بپرسید، اوضاع چطور است، می‌گویند: نابود شده‌ایم. البته نابودی آنها از دهه هشتاد شمسی آغاز شد؛ زمانی که دولت‌های وقت بازارهای داخلی را دو دستی به چینی‌ها تقدیم کردند تا در حوزه روابط بین‌الملل از آنها امتیاز بگیرند و حمایت آنها را جلب کنند.

وی خاطرنشان کرد: «به هر روی در این 17 سال بیشترین جفا به واحدهای تولیدی روا داشته شد تا جایی که اگر در سطح شهر با تاکسی‌های شهری یا تاکسیرانی‌های اینترنتی سفر کنید، کارفرمایان و پیمانکاری را می‌بینید که پشت فرمان از خاطرات "آن روزها" می‌گویند. در خاطرات آنها کارگاه‌هایی را می‌یابیم که 20، 30 یا 40 کارگر در آن نان درمی‌آوردند و در خانه‌هایشان سفره‌های رنگین پهن می‌کردند. خاطرات البته می‌توانند به بغضی تبدیل شوند که تا آخر عمر همراه خاطره‌پرداز به هرجا می‌آید و رهایش نمی‌کند.»

گفتنی است مطابق آمار اعلام شده در ایران صنایع کوچک و متوسط بیش از 50 درصد اشتغال و 96 درصد کل صنایع را تشکیل می‌دهند اما مشکلات در تولید، مشکلات ارزی، سود بالای تسهیلات بانکی، بحران در صادرات از جمله موانعی است که این صنایع در ایران با آن درگیر هستند و آنها را به مرحله نابودی رسانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم