.
.
.

نماینده مجلس ایران: مردم به مسئولان بدبین هستند و فساد را فراگیر می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده اصولگرای مجلس ایران می‌گوید که مردم نسبت به اکثر مسئولان کشور بدبین هستند و فکر می‌کنند فساد فراگیر است. مردم در ذهن خود فساد را بیش از آنچه که وجود دارد متصور هستند.

«عزت‌الله یوسفیان‌ملا» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا، جمعه 7 دسامبر اظهار کرد: «سطح اعتماد عمومی در زمینه‌های مختلف متفاوت است و نمی‌توان گفت که اعتماد عمومی در همه زمینه‌ها یکسان است. متاسفانه اعتماد عمومی خوبی در بخش اجتماعی وجود ندارد. اینکه چه اتفاقی در حوزه اجتماعی کشور در حال رخ دادن است و این سوال که آیا مسئولان و مدیران امور اجتماعی کشور به وظایف خود عمل می‌کنند یا نه مقداری ضعیف است؛ اما ضعیف‌ترین بخش اعتماد عمومی کشور را در بخش اقتصادی داریم. در بخش اقتصادی مردم واقعا به واحدهای دولتی اقتصادی اعتماد نمی‌کنند، مطمئن نبوده و بدبین هستند.»

این نماینده اصولگرای مجلس در پاسخ به این سوال که «کاهش اعتماد عمومی چه خطری را در دوران تحریم برای ما به دنبال خواهد داشت؟» عنوان کرد: «ورشکستگی که برای بانک‌ها پیش می‌آید ناشی از عدم اعتماد عمومی است. اگر اعتماد عمومی وجود داشته باشد، هیچ واحدی ورشکست نمی‌شود. اگر بانک‌های خصوصی و دولتی دایر می‌شود، هیچ بانکی به اندازه گردش مالی خود سرمایه‌گذاری نمی‌کند. بانک عددی را سرمایه‌گذاری می‌کند و گردش مالی آن چندین برابر است. این مازاد گردش مالی متعلق به مردم است که سپرده‌گذاری می‌کنند. بانک سپرده‌ها را در خزانه خود نگه نمی‌دارد بلکه آن‌ را به دریافت‌کنندگان وام و تسهیلات داده و از آن سود می‌گیرد. بخشی ازسود را به سپرده‌گذار داده و با بخشی از آن هزینه خودش را تامین می‌کند حال اگر سپرده‌گذاران به این‌ بانک‌ها مراجعه نکنند، پولی به دست نمی‌آید و موجب ورشکستگی خواهد شد.»

به دنبال خروج آمریکا در 8 ماه گذشته از توافق هسته‌ای (برجام) امضا شده در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5، واشینگتن تحریم‌های اعمال شده علیه تهران با شدت هرچه بیشتر از سر گرفت و در دور دوم تحریم‌ها در کنار بخش انرژی، بخش مالی و سیستم بانکی ایران را نیز هدف مجازات‌های جدید قرار داد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در واکنش به این سوال که «ما جهت مقابله با تحریم‌ها نیازمند کمک و همراهی بیشتر مردم هستیم اما آیا با این وضعیت اقتصادی مردم از مسئولان حرف‌شنوی خواهند داشت یا خیر؟» یادآور شد: «خیر به هیچ وجه. مردم نسبت به اکثر مسئولان کشور بدبین هستند و فکر می‌کنند فساد فراگیر است. مردم در ذهن خود فساد را بیش از آنچه که وجود دارد، متصور هستند.»

وی خاطرنشان کرد: «متاسفانه عافیت‌طلبی مدیران و مسئولان و خود را درگیر مسائل نکردن الآن به شدت پروبالش را باز کرده‌ است. عافیت‌طلبی خطرناک است و در دستگاه‌ها استیلا پیدا کرده است. مردم در مسائل مالی فکر می‌کنند اگر رشوه‌ای داده نشود، کاری پیش نمی‌رود و فکر می‌کنند مسئولان کشور اکثرا سواستفاده کرده‌اند و این بی اعتمادی متاسفانه وجود دارد.»

این عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به «جایگاه‌ منکر و معروف» اظهار کرد: «قبلا اگر شخصی اهل فساد و رشوه و دزدی بود خیلی بدنام بود و حتی در بین خانواده خود هم جایگاهی نداشت. در گذشته رشوه‌بگیران را دزد خطاب می‌کردند یعنی درحالی که رشوه‌گیر با دزد فرق دارد اما بدترین کلمه را برایش به کار می‌بردند.»

پاک بودن به عنوان عقب‌افتادگی و بی‌عرضگی تلقی می‌شود

وی با بیان اینکه «متاسفانه کم‌کم شرایط در حال عوض شدن است»، گفت: «به نظر من امروزه جای معروف و منکر عوض شده است. امروزه بارها می‌شنویم که می‌گویند فلان شخص بیست سال کارمند بوده هیچ‌چیز برای خود نگرفته و می‌گویند عجب آدم بدبختی است چرا که همه صاحب ماشین و خانه و سفر خارجی شدند اما او هیچ ندارد و همچنان مستاجر است در حالی که این مستاجر بودن جای تشویق دارد. الان پاک بودن به عنوان عقب افتادگی و بی عرضگی و مفلوک بودن طرف برداشت می‌شود که این خیلی خطرناک است.»

گفتنی است از دیدگاه سازمان شفافیت بین‌الملل، جمهوری اسلامی ایران از نظر فساد داخلی در زمره فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد. تا جایی که برخی از کارشناسان معتقدند که فساد در ایران نهادینه شده‌ و اراده جدی برای مقابله با فساد وجود ندارد. تا جایی که فساد در این کشور شکل ساختاری به خود گرفته است. احمد توکلی، کارشناس اقتصادی مجلس شورای ایران معتقد است که حکومت جمهوری اسلامی ایران به مرحله فساد سیستماتیک رسیده است. به عقیده محمود صادقی، نماینده مردم تهران و رئیس «فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصادی و انضباط مالی» در مجلس دهم، پس از گذشت 38 سال از انقلاب ایران وضع این کشور بدتر از حکومت شاهنشاهی در مبارزه با فساد است؛ در حالی که بنا بود جمهوری اسلامی با فساد مبارزه کند.