.
.
.

خطیب نماز جمعه تهران: طبقه مستضعف از اداره زندگی خود ناتوان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خطیب نماز جمعه تهران در مراسم نماز امروز، طبقه مستضعف را ناتوان از اداره زندگی خود دانست و از دولت خواست بازار آشفته قیمت کالاها را مدیریت کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدعلی موحدی کرمانی در مراسم نماز جمعه امروز تهران، 7 دسامبر اظهار کرد: «امروز طبقه مستضعف از اداره زندگی خود ناتوان است؛ لذا دولت باید بازار آشفته قیمت کالاها را مدیریت کند.»

وی افزود: «زمانی که قیمت ارز رو به افزایش بود همه چیز گران شد اما امروز که قیمت ارز کاهش یافته چرا اجناس ارزان نمی‌شوند؟»

در ماه‌های اخیر علاوه بر بحران اقتصادی و معیشتی در ایران، قیمت ارز و سکه بهار آزادی با نوسانات شدید مواجه شد تا جایی که قیمت هر دلار به بیش از 19 هزار تومان رسید اما بار دیگر با سیر نزولی ببه کمتر ا 12 هزار تومان رسید.

موحدی کرمانی با اشاره به اینکه تمام تلاش مسئولان باید حفظ و افزایش اشتغال، رونق کسب و کار و تولید باشد تصریح کرد: «توجه به افزایش صادرات باید جهت‌گیری اصلی بودجه سال 1398 باشد.»

وی رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر و محروم را یکی از ضرورت‌های تدوین بودجه سال 1398 دانست و عنوان کرد: «تمامی دستگاه‌های کشور باید نسبت به کاهش هزینه‌های جاری اقدام کنند و ریخت و پاش‌ها و ماموریت‌های غیرضرور خارج از کشور را کنار بگذارند.»

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران در ادامه با اشاره به مطرح شدن بحث 20 درصدی حقوق کارمندان تاکید کرد: «دولت باید در این موضوع بر محور عدل و انصاف عمل کند. اینگونه نباشد که یک نفر چند میلیون افزایش حقوق داشته باشد و یک نفر تنها چند صدهزار تومان افزایش داشته باشد. دولت باید در این امر تدبیری عاقلانه اتخاذ کند و افزایش حقوق کارمندان و کارگران ضعیف را در اولویت قرار دهد.»

وی همچنین از نمایندگان مجلس خواست تا از تصویب پروژه‌های جدید در حوزه عمرانی خودداری کرده و تخصیص‌های بودجه را بر اساس ضرورت به پروژه‌های نیمه‌تمام اختصاص دهد.

موحدی کرمانی تاکید کرد: «نمایندگان می‌بایست در تصویب بودجه نگاه ملی و رضایت مردم را وجه همت خود قرار دهند.»

با خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در ماه مه گذشته، این وضعیت بد اقتصادی در این کشور به‌طور بی‌سابقه‌ای تشدید کرد. از روز دوشنبه 5 نوامبر، آمریکا با اجرای بسته دوم تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، تمام تحریم‌های تعلیق شده برپایه توافق هسته‌ای (برجام) را از سر گرفته و اساس مهمترین منبع ایران یعنی بخش‌های انرژی و مالی را هدف قرار داده است.

آمریکا می‌گوید، هدف از اعمال این تحریم‌ها زیان رساندن به مردم ایران نیست بلکه هدف اصلی مجبور کردن نظام این کشور به «متوقف کردن دخالت‌های‌اش» در منطقه و دست کشیدن از حمایت «گروه‌های تروریستی» است، واشینگتن تاکید می‌کند که خواستار «تغییر رفتار» جمهوری اسلامی است.