.
.
.

«قدرت خرید مردم کم شده و تورم مهمان خانه‌های ایرانیان خواهد بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران اعلام کرد در حال حاضر قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و باید برای ترمیم این بخش تلاش شود. باید به فکر اقشار آسیب‌پذیر بود به خصوص اینکه در سال آینده تورم مهمان خانه‌های مردم خواهد بود.

فاطمه حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 4 دسامبر، با اشاره به اینکه تورم در حال رشد است اظهار کرد: «باید به فکر اقشار آسیب‌پذیر باشیم به خصوص اینکه در سال آینده تورم مهمان خانه‌های مردم خواهد بود و باید تلاش کنیم کسب و کار مردم با خطر کمتری رو به رو شود».

وی افزود: «در حال حاضر قدرت خرید مردم نیز کاهش پیدا کرده است و باید برای ترمیم این بخش تلاش کنیم».

حسینی درباره صحبت‌های اخیر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران درباره افزایش یارانه‌ها تا چندین برابر گفت: «باید از کسانی که چنین پیشنهادهایی را عنوان می‌کنند پرسید از چه منبعی باید این بودجه را تامین کرد؟ صرف بیان چنین صحبت‌هایی مسائل را حل نمی‌کند».

نماینده تهران در مجلس شورا خاطرنشان کرد: «همه ما می‌دانیم شرایط موجود چیست و اولویت‌های اول کشور چه چیزی باید باشد».

وی با اشاره به آنچه «برخی شعارهای پوپولیستی» نامید، تصریح کرد: «در این شرایط مهم است که به سیاست‌های پوپولیستی نپردازیم زیر این شعارها و سیاست‌ها باعث ایجاد موج جدیدی خواهد شد که نه تنها به نفع مردم نیست بلکه کشور را هم با مشکل رو به رو خواهد کرد».

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران ادامه داد: «افرادی که چنین مسائلی را بیان می‌کنند بیایند و بگویند که بودجه این کار از کجا باید تامین شود؛ این اظهارنظرهای غیرکارشناسی منجر به دامن زدن به تورم خواهد شد و معادلات اقتصادی را برهم خواهد زد».

وی تاکید کرد: «در حال حاضر بیش از هرکاری باید به این فکر کرد که چگونه کسری بودجه دولت را جبران کرد».

حسینی از انتقادهای احمدی نژاد به عنوان «شعار پوپولیستی» یاد کرد و افزود: «اگر فردی مانند آقای احمدی‌نژاد نظری می‌دهد بیان کند چگونه کسری بودجه‌ای که در این سالیان انباشت و امروز به این جا رسیده است را باید جبران کنیم؟ و اِلا این که بگویم یارانه را باید چندین برابر کنیم و شعار پوپولیستی دهیم کاری ندارد».

وی تاکید کرد: «بیان چنین حرف‌هایی خیلی راحت است اما مطرح‌کنندگان آن بدانند ضدمنافع ملی حرف می‌زنند و چنین صحبت‌های غیرکارشناسی فقط و فقط به بدتر شدن شرایط می‌انجامد».

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری نیمه‌رسمی «ایسنا»، نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به آبان‌ماه سال جاری نسبت به 12 ماه منتهی به آبان‌ماه سال گذشته معادل 18.4 درصد اعلام شده که بیشترین نرخ تورم به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای در آبان‌ماه امسال مربوط به دهک‌ دهم معادل 21.8 درصد و کمترین آن مربوط به دهک‌ اول معادل 15 درصد بوده ‌است.

همچنین مطابق اعلام کارشناسان، افزایش قیمت دلار در ایران، باعث شده طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کاهش پیدا کند، این در حالی است که سال 1396 مردم در حال نزدیک شدن به قدرت خرید سال 1390 بودند اما با این وضعیت اگر هیچ عامل مخرب دیگری بر اقتصاد کشور تاثیر نگذارد شاید 10 سال دیگر قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال 1390 برگردد.