.
.
.

پلیس ایران چند نفر را به اتهام «فعالیت غیراخلاقی» در تلگرام دستگیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس پلیس فتا در استان سمنان از دستگیری گردانندگان یک کانال تلگرامی تحت عنوان «کراش گرمسار» با دو هزار عضو به دلیل آنچه رفتار خلاف عرف می‌داند، خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ حسین صادقی کاشان رئیس پلیس فتا استان سمنان، چهارشنبه 5 دسامبر در نشستی با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در ناجای سمنان با بیان اینکه گردانندگان کانال تلگرامی تحت عنوان «کراش گرمسار» دستگیر شدند، اظهار کرد: «این گروه زیرزمینی دارای دو هزار عضو بوده است».

رئیس پلیس فتا همچنین از دستگیری جوانی که گویا اداره این گروه را بر عهده داشت خبر داد و افزود: «یک جوان گرمساری که اقدام به عضوگیری و فعالیت‌های غیراخلاقی می‌کرد شناسایی و دستگیرشده است».

رئیس پلیس فتای استان سمنان رصد فضای مجازی از سوی «تیم هوشمند» این نیرو را عامل دستگیری این فرد دانست و تأکید کرد: «کانال تلگرامی تحت عنوان «کراش گرمسار» مبادرت به رفتار غیراخلاقی می‌کرد».

رئیس پلیس فتا اما از نوع فعالیت این کانال و مشخصات و تعداد افراد دستگیر شده سخنی به میان نیاورد.

او در خاتمه نیز افزود: «کاربران فضای مجازی می‌توانند در صورت مواجهه با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا گزارش کنند».

گفتنی است پس از فیلترینگ تلگرام در ایران این پیام‌رسان در بین کاربران ایرانی هنوز هم محبوب‌ترین است. اخیرا نمایندگان مجلس قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن ایجاد کانال یا گروه در تلگرام نیاز به اخذ مجوز دارد. بر این اساس، فعالیت موثردر پیام رسان های خارجی و ‌داخلی مانند ایجاد کانال و گروه ها بدون مجوز ممنوع است. ایجاد یا اداره کانال ها و گرو هایی که با نقض غیرقانونی تدابیر ‌مسدودسازی صورت می گیرد مستوجب محکومیت حبس یا جزای نقدی درجه 8 خواهد بود‎.‎

بر اساس قوانین ایران، جزای نقدی درجه 8 شامل حبس تا سه ماه، شلاق تا ده ضربه و پرداخت جزای نقدی تا ده میلیون ریال می‌شود. در این طرح همچنین برای افرادی که بدون مجوز و یا نقص مسدودسازی ارائه خدمات نسبت به راه اندازی یک پیام‌رسان اقدام نمایند هم مجازات حبس شش ماه تا دو سال مقرر شده است. همچنین کسانی که از ماده 17 این طرح پیروی نکنند هم با انفصال از خدمت برای اولین بار و یا قطع همکاری دائم در صورت تکرار خطایشان مجازات می شوند.