.
.
.

یک نماینده دیگر از احتمال برکناری رئیس مجلس ایران می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نماینده رشت در مجلس شورای ایران با تأکید بر اینکه رئیس مجلس با ارسال لوایح FATF به مجمع مصلحت نظام آن‌ هم بدون اعلام نظر نمایندگان از آئین‌نامه عدول کرده است، اعلام کرد لاریجانی در صورت عدم اقناع مجلس استیضاح و برکنار می‌شود.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، شنبه 1 دسامبر اظهار کرد: اقدام اخیر علی لاریجانی در ارسال لوایح درخواستی FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام آن‌ هم بدون اعلام نظر صحن مجلس تخطی از آئین‌نامه است بنابراین وی در صورت عدم اقناع نمایندگان خانه ملت استیضاح و برکنار می‌شود.

نماینده رشت در مجلس شورای ایران تصریح کرد:‌ اگر شورای نگهبان به یکی از لوایح مجلس ایرادی را وارد کند طبق قانون لایحه مورد نظر مجدداً باید جهت بررسی بیشتر و اصلاح نواقص موجود به مجلس باز گردد و سپس پس از برطرف شدن اشکالات از سوی مجلس به شورای نگهبان ارجاع داده شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اگر شورای نگهبان باز هم لایحه مجلس را نپذیرفت لایحه دوباره باید به مجلس بازگردانده شود گفت: در این مرحله اگر مجلس مصر بود لایحه به شورای نگهبان می‌رود و در صورت عدم تغییرات ‌می‌توان به ارجاع لایحه به مجمع مصلحت نظام اقدام کرد.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه رئیس مجلس پس از برگشت لایحه از شورای نگهبان بدون اعلام نظر صحن مجلس و نمایندگان مردم نسبت به ارجاع لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام کرده است بیان کرد: این اقدام لاریجانی تخلفی آشکار است به همین علت طرح استیضاح وی از سوی برخی از نمایندگان کلید خورد.

وی با استناد به قوانین خانه ملت و آئین نامه مجلس لزوم پاسخگویی رئیس مجلس نسبت به تخلفات انجام شده را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: رئیس مجلس اگر نتواند نمایندگان را اقناع کند پس از رأی‌گیری این موضوع در صحن و در صورت عدم کسب آراء مورد نظر استیضاح و از سمت خود برکنار می‌شود.

پیشتر خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» روز سه‌شنبه گذشته گزارش داد، حسینعلی حاجی دلیلگانی، نماینده شاهین شهر و عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی، متن طرح استیضاح علی لاریجانی که تقدیم هیأت ریسه مجلس شده را در اختیار رسانه‌ها قرار داد و گفت: «این طرح استیضاح طبق ماده 24 آیین نامه داخلی با 27 امضا تهیه و تقدیم هیات رییسه شد».

وزیر امور خارجه به زودی استیضاح می شود

نماینده رشت در مجلس از استیضاحی دیگر و این‌بار در بدنه دولت خبر داد و افزود: اقدام‌ وزیر امور خارجه و طرح سخنان شبهه‌آمیز و ایراد اتهاماتی به نظام و مقام معظم رهبری در مورد مساله پولشویی قابل پیگیری است و به زودی طرح استیضاح ظریف پس از تدوین به هیئت‌رئیسه مجلس تقدیم می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه طرح استیضاح وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز توسط برخی از نمایندگان مجلس امضاء شده است عنوان کرد: ضعف مدیریتی و عدم تصمیم‌گیری درست در مورد مسائل مختلف وزارتخانه از جمله علل طرح استیضاح وی در خانه ملت است.

کوچکی‌نژاد مشکلات موجود در بخش کشاورزی و انتقادات بسیار گسترده‌ای که از عملکرد وزیر جهاد کشاورزی مطرح شده است را نیز متذکر شد و اظهار کرد: حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم‌اکنون در تنش استیضاح قرار دارد بنابراین باید در روزهای آینده منتظر اقدام عملی نمایندگان در این زمینه باشیم.

گفتنی است در بین ادوار مختلف مجلس شورای ایران، مجلس دهم با اعلام وصول 7 استیضاح و مجلس‌های ششم، هشتم و نهم نیز هر کدام با اعلام وصول 4 استیضاح، رکورددار ثبت درخواست استیضاح تاکنون هستند. در میان دولت‌های دوازده‌گانه جمهوری اسلامی ایران، دولت دوم روحانی با مواجه‌شدن با 6 استیضاح از جانب مجلس دهم، رکورددار محسوب می‌شود. از میان وزرای استیضاح‌شده، علی کردان با 188 رای منفی، دومین وزیری است که بیشترین رای منفی را در جلسات استیضاح گرفته‌است؛ رتبه نخست در این جدول به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی تعلق دارد که با 192 رای منفی نمایندگان مجلس نهم، از سمتش عزل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم