.
.
.

اقلام خوراکی در ایران بار دیگر گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش تغییرات قیمت ۲۴ قلم خوراکی نشان می دهد که رب گوجه فرنگی با ۲۴۴.۴درصد ، موز با ۱۶۵.۷ درصدو سیب درختی زرد با ۱۰۳.۶ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به آبان ماه سال گذشته داشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شنبه ١ دسامبر متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در آبان ماه ١٣٩٧ از سوی مرکز آمار منتشر شد.

بر اساس نتایج به دست آمده در آبان ماه ١٣٩٧، بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام «خیار» با ٣٣.٨ درصد افزایش، «شیرپاستوریزه » با ١٢.١ درصد افزایش و « موز» با ٧.٥ درصد افزایش بوده است.

در این ماه «پرتقال محصول داخل» ٢٧.٠ درصد و «سیب زمینی» ١٦.١ درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (آبان ١٣٩٦) مربوط به اقلام «رب گوجه فرنگی» با ٢٤٤.٤ درصد افزایش و پس از آن « موز » با ١٦٥.٧ درصد افزایش و «سیب درختی زرد» با ١٠٣.٦ درصد افزایش است.

همچنین اقلامی مانند «گوشت گوسفند»، «گوساله» و «مرغ» در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۴۵.۵، ۵۵.۲ و ۴۹.۱ درصد و نسبت به مهر ماه ۱.۶، ۳.۰ و ۵.۱ درصد گران شده‌اند.

لازم به ذکر است، تنها سیب زمینی و پرتقال با کاهش قیمت نسبت ماه قبل مواجه بوده اند این در حالیست که ۲۲ قلم کالا همچنان درحال گران شدن هستند.

گفتنی است به باور برخی کارشناسان دليل گراني هاي اخير ارز در ایران، رشد ١۵٠ درصدي نقدينگي طي چهار سال دولت يازدهم است. اين اتفاق باعث شد که ارزش ريال کم شود، ريال به دليل چاپ پول و افزايش دو و نيم برابري نقدينگي کم ارزش شده است.