.
.
.

نهضت سوادآموزی ایران: 400هزار تبعه بی‌سواد خارجی در کشور وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رییس سازمان نهضت سواد آموزی ایران اعلام کرد که بر اساس آخرین آمار هم اکنون 400 هزار تبعه خارجی بی سواد در گروه سنی 10 تا 49 سال در ایران سکونت دارند که باید برای آموزش آنها اقدام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی باقرزاده، سه شنبه 27 نوامبر در دیدار با استاندار قزوین گفت، این رقم معادل 40 درصد کل اتباع شناسایی شده است و پیش بینی می شود تعداد بی سوادان اتباع خصوصا افاغنه بسیار بیش از آمارهای سرشماری شده باشد.

وی در ادامه به آمار بی سوادان کشور اشاره کرد و گفت: «در گروه سنی 10 تا 49 سال نیز نرخ با سوادی کشور تقریبا 98 درصد بوده و تعداد بی سوادان در حدود 500 هزار نفر است».

رییس سازمان نهضت سواد آموزی ایران با اشاره به حمایت‌های سالانه نهادهای بین المللی و کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان برای آموزش به اتباع خارجی، اضافه کرد: «وزارت آموزش و پرورش اهتمام ویژه ای در تحصیل اتباع دارد».

باقرزاده یادآور شد: «علاوه بر فعالیت های سواد آموزی، 500 هزار دانش آموز خارجی عمدتا تبعه افغانستان نیز در مدارس کشور به طور رایگان درس می خوانند».

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین اظهار کرد: «دسترسی اتباع به آموزش یک حق پدیرفته شده است اما در چگونگی آموزش آنها اتفاق نظر وجود ندارد و همین باعث شده تا سیاست های ما آن گونه که انتظار می رود، نباشد».

وی اظهار کرد: «در گروه سنی زیر 50 سال نیز در بین جمعیت ایرانی ها نرخ باسوادی بالای 95 درصد بوده و دو میلیون و 300 هزار بی سواد داریم که 300 هزار تن از آنها به تایید نهادهایی چون بهزیستی آموزش ناپذیر هستند».

گفتنی است، در ایران طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، در گروه سنی 10 تا 49 سال بالغ بر دو میلیون و 700 هزار نفر بی سواد شناسایی شده است و در همه گروه‌های سنی هشت میلیون و 800 هزار بی سواد مطلق و 11 میلیون کم سواد وجود دارد.