.
.
.

«دعوای بین بلوچ‌ها و سیستانی‌ها منجر به قتل روحانی اهل سنت در گلستان شد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«مولوی جمال‌زهی» امام جمعه اهل سنت روستای رضاآباد شهرستان رامیان صبح امروز سه‌شنبه 27 نوامبر توسط افراد ناشناس به قتل رسید.

به گزارش ایسنا، سرهنگ «مجتبی مروتی» رئیس پلیس آگاهی «استان گلستان» در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: «مولوی جمال ‌زهی، امام جمعه اهل سنت روستای رضاآباد خان‌ببین از توابع شهرستان رامیان، صبح امروز در راه بازگشت از مسجد به منزل هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفت و به قتل رسید.»

در همین راستا «سازمان مدافعان حقوق بشر ترکمنصحرا» در بیانیه‌ای مدعی شد که «دعوای بین بلوچ‌ها و سیستانی‌ها در ترکمنصحرا امروز منجر بقتل امام_جمعه اهل سنت در خان به‌بین شد».

در بیانیه «سازمان حقوق بشر ترکمن‌صحرا» آمده است که «صبح روز جاری مورخ 6 آذرماه 1397 مولوی جمال‌زهی، امام جمعه اهل سنت بلوچ در رضاآباد ترکمن‌صحرا پس از اقامه نماز صبح از سوی افراد ناشناس به ضرب گلوله به قتل رسید.»

این سازمان با استناد به «منابع مطلع» گزارش داد: «امام جمعه اهل سنت رضاآباد شهرستان رامیان در استان گلستان پس اقامه نماز صبح درمسجد، هنگام بازگشت به منزل به ضرب گلوله با اسلحه شکاری از پشت سر مورد سوء قصد قرار گرفته و کشته شده است».

در این بیانیه با استناد به گفته «سلیمان گرگیج» از اهالی شهرستان «خان ببین» در این خصوص افزود: «مولوی بارها از سوی نهادهای امنیتی مورد تهدید و بازجویی قرار گرفته بود و وی یکی از مخالفین سر سخت طرح سپاه برای مسلح کردن نیروهای مردمی بلوچ در استان گلستان بود، از این رو بعید نیست که این قتل انگیزه سیاسی داشته باشد».

با این حال رئیس پلیس آگاهی «استان گلستان» به خبرنگاران گفت که «در حال انجام تحقیقات برای دستگیری ضارب یا ضاربان هستیم».

خان به‌بین یکی از شهرهای استان گلستان است. این شهر مرکز بخش فندرسک از توابع شهرستان رامیان است که از سوی غرب 55 کیلومتر از شهر گرگان و از سوی شرق 30 کیلومتر از شهرستان گنبد کاووس فاصله دارد.

سازمان مدافعان حقوق بشر ترکمن‌صحرا در بیانیه خود نوشت «بنظر میرسد رقابت‌ها ودعوای بین بلوچ‌ها و سیستانی‌ها به ترکمنصحرا هم کشیده شده و وارد مرحله جدیدی گردیده.»