.
.
.

فاصله دستمزد تا معیشت در ایران به 3.5 میلیون تومان افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روند 10 ماهه افزایش هزینه سبد خوارکی خانوار کارگری نشان می‌دهد که فاصله مجموع «دستمزد و مزایا» تا «هزینه ماهیانه معیشت» خانوار به 3.5 میلیون تومان رسیده است.

خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر، دوشنبه 26 نوامبر گزارش داد که میزان سرانه مصرف 14 قلم ماده غذایی و ضروری خانوار کارگری که مبنای محاسبات مزدی قرار دارد، حاکی از آن است که هزینه سرانه مصرف روزانه سبد غذایی از حدود 6870 تومان در دی ماه سال گذشته با گذشت حدود 10 ماه در آبان ماه سال جاری به 11 هزار و 885 تومان رسیده است.

بر اساس این گزارش، هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های یک روز خانوار در آبان ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته 73.01درصد رشد داشته است؛ با توجه به اینکه بر اساس محاسبات مزدی سال گذشته هزینه ماهیانه سبد معیشت خانوار کارگری در سال 1396 معادل دو میلیون و 650 هزار تومان بود، اکنون طبق محاسبات صورت گرفته، صرفا با شرط رساندن سطح معیشت خانوار به سال 1396، هزینه معیشت خانوار دو میلیون و 311 هزار و 600 تومان افزایش پیدا کرده است.

به این ترتیب هزینه سبد معیشت خانوار که در سال گذشته دو میلیون و 650 هزار تومان بوده است، بر اساس محاسبات منتهی به اواسط آبانماه سال جاری، به 4 میلیون و 961 هزار و 602 تومان افزایش پیدا کرده است.

محاسبات مزدی نمایندگان کارگری شورای عالی کار از روند افزایش هزینه سبد معیشت ماهیانه خانوار طی 10 ماه گذشته، حکایت از جهش 87.23 درصدی هزینه سبد خانوار در این بازه زمانی دارد.

همچنین این محاسبات مزدی نشان می‌دهد، فاصله حداقل دستمزد و مزایا با احتساب حق اولاد، مسکن و بن کارگری تا سبد معیشت که در سال گذشته یک میلیون و 344 هزار و 260 تومان بود، طبق محاسبات انجام شده در آبانماه سال جاری به سه میلیون و 555 هزار و 870تومان افزایش یافته است.

بر این اساس، در سال گذشته دستمزد خانوار فقط 52.06درصد از هزینه‌های ماهیانه را پوشش می‌داد اما در حال حاضر سطح پوشش دستمزد به هزینه سبد خانوار به 28.33درصد کاهش پیدا کرده است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ایران پیشتر وعده داده بود جلسه شورای عالی کار برای تصمیم‌گیری در مورد جبران قدرت خرید کارگران تشکیل شود؛ این جلسه تشکیل شد اما منجر به اتخاذ تصمیم نشد.

ایران هر از چندی شاهد اعتراضات کارگری به وضعیت معیشتی است به‌طوری‌که کارگران «مجتمع هفت تپه» بیست و دومین روز اعتراضات خود را پست سر گذاشتند، کارگران گروه ملی فولاد اهواز هم برای هفدهمین روز متوالی در این شهر دست به تظاهرات و تجمعات اعتراضی زدند.