.
.
.

ایران: چین جایگزین شرکت «توتال» فرانسه در پارس جنوبی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز یکشنبه 25 نوامبر 2018 از جایگزینی شرکت ملی نفت چین (CNPC) به جای شرکت توتال فرانسه در پروژه توسعه فار 11 پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر نفت ایران اما در عین حال گفته است شرکت‌های چینی هنوز عملا شروع به کار نکرده و بعد از مذاکره با آنها مشخص خواهد شد که پروژه از چه زمانی عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

شرکت توتال فرانسه پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، این شرکت خروج از کنسرسیوم توسعه فاز 11 پارس جنوبی را آغاز کرد.

در همان زمان بیژن زنگنه وزیر نفت فرصتی 60 روزه به این شرکت داد تا تصمیم نهایی خود را اعلام کند.

این شرکت قبل از موعد مقرر، اعلام کرد که قادر به ادامه فعالیت در فاز 11 نیست و از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی خارج خواهد شد. بنابراین همان‌طور که پیش از این مسئولان اعلام کرده بودند، سهم این شرکت فرانسوی به شرکت CNPC واگذار شد و سهم این شرکت چینی در فاز 11 به 80.1 درصد رسید.

در این راستا محمد مصطفوی مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است، شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) با سهم 80.1 درصدی در فاز 11 پارس جنوبی جایگزین توتال فرانسه شد و به کار ادامه می‌دهد.

بر اساس این گزارش، توتال 90 میلیارد دلار در فاز 11 پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است که این سرمایه بعد از این‌که فاز 11 به بهره‌برداری رسید، توسط شرکت چینی به توتال بازگردانده می‌شود.

آن‌طور که غلامرضا منوچهری معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت اعلام کرده است، شرکت چینی مشکلی در تامین سرمایه موردنیاز برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی را ندارد.