پومپئو: خامنه‌ای باید تصمیم بگیرد.. تامین هزینه زندگی مردم ایران یا تامین مالی تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، با انتقاد از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به خاطر آن‌چه «هزینه اموال مردم ایران برای تامین مالی گروه‌های تروریستی» نامید، انتقاد کرد.

این انتقاد ساعاتی پس از آن صورت می‌‎گیرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌هایی به منظور تفکیک یک شبکه ایرانی-روسی که اقدام به انتقال نفت ایران به سوریه می‌کرد، اعمال کرد.

Advertisement

پومپئو با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «اقدام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا به منظور هدف قرار دادن طرح‌های نفتی روسیه و ایران صورت گرفت که به دنبال پشتیبانی از اسد، حزب‌الله و حماس بود. این اقدام‌ها حامل این پیام است که هر شخصی که اقدام به انتقال نفت به سوریه کند یا تلاش کند تحریم‌های آمریکا علیه فعالیت‌های تروریستی ایران را دور بزند، با عواقب وخیمی مواجه خواهد شد».

پومپئو در توئیت دیگری: «خامنه‌ای باید این تصمی را بگیرد که آیا هزینه کردن اموال مردم ایران برای زندگی خودشان مهم‌تر است یا تامین مالی اسد، حزب‌الله و دیگر تروریست‌ها؟».

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه 20 نوامبر اقدام به تحرکی برای تفکیک یک شبکه ایرانی-روسی کرد که نفت ایران را به سوریه منتقل کرده و به تامین مالی سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران، حزب‌الله لبنان و گروه فلسطینی حماس کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در همین زمینه وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌هایی علیه 6 شخصیت حقیقی و 3 نهاد اعمال کرد که در انتقال نفت ایران به سوریه دست دارند.

2 تن از این افراد ایرانی، و بقیه سوری، روس، عراقی و لبنانی هستند. او مقر دو نهاد تحریم شده روسیه و مقر یکی از نهادها ایران است.

یک مقام مسئول در وزارت خزانه‌داری آمریکا در این باره گفت که فعالیت این شبکه ایرانی-روسی، شامل انتقال میلیون‌ها بشکه نفت از ایران به سوریه و حواله میلیلون‌ها دلار به سپاه قدس و حزب‌الله لبنان می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد که در این زمینه، بانک مرکزی ایران اقدام به پرداخت مبالغ بزرگی پول کرده و دو مسئول بلندپایه در این بانک نیز در این زمینه دست دارند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم