فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کمبود 95 هزار و 500 پرستار در ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران از کمبود 95 هزار و 500 پرستار در کشور خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، حیدرعلی عابدی، دوشنبه 19 نوامبر در تشریح دستور کار کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای ایران گفت: نشست امروز کمیسیون به مباحث کمبود نیروی پرستاری در کشور اختصاص یافت.

  نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: دستور کار اصلی کمیسیون در رابطه با وضعیت نامطلوب مراقبت از بیمار در کشور بود که به دلیل کمبود نیروی پرستاری به بیماران آسیب وارد کرده است. از طرفی در سال‌های اخیر به دلیل کمبود نیروی پرستار از همراهان بیمار درخواست می‌شود برای مراقبت از بیمارشان در بیمارستان حضور داشته باشند که بسیار نامطلوب است. همچنین فشار کاری پرستاران بسیار زیاد بوده و ناچار هستند علاوه بر 150 ساعت کاری استاندارد خود 150 ساعت نیز به صورت اضافه کاری اجباری در بیمارستان‌ها کار کنند.

  عابدی با اشاره به آمارهای معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار کرد: ما به ازای هر تخت بیمارستانی باید 2.5نفر کادر پرستاری داشته باشیم که از این تعداد 1.8آن نیز پرستار باشند، در حال حاضر 123 هزار تخت در بیمارستان های کشور وجود دارد که حداقل 184 هزار و 500 نیروی پرستاری برای استاندار سازی آن نیاز دارند، اما در بیمارستان های ما تنها 89 هزار پرستار مشغول فعالیت هستند که اگر از این مقدار کسر شود، با کمبود 95 هزار و 500 نیروی پرستاری در کشور مواجه هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: هر لحظه 4 هزار پرستار در مرخصی زایمان هستند که برای خلاء حضور آنها نیز باید در آمارها لحاظ شود. همچنین به ازای هر 5 تخت بیمارستانی یک کمک پرستار باید استخدام شود که با کمبود24 هزار نفری کمک پرستار نیز مواجه هستیم.

  وی با اشاره به صحبت های وزیر بهداشت، درمان و آموزش کشور گفت: وزیر بهداشت نیز به نقش پرستار در کشور پرداخت و به کمبود نیروی پرستاری نسبت به استاندار‌های جهانی اشاره کرد. همچنین در ادامه جلسه سازمان امور استخدامی نیز با ارائه شاخص‌های متفاوت کمبود نیروی پرستاری در کشور را بررسی کرد، طبق آمار این سازمان به ازای هر 10 هزار نفر باید 30 کادر پرستاری وجود داشته باشد که با توجه به وضع موجود با کمبود صد هزار نیروی پرستاری در کشور مواجه هستیم.

  گفتنی است در حال حاضر در ایران به ازای هر تخت بیمارستانی یک پرستار وجود دارد. اما استاندارد نسبت پرستار به تخت بیمارستانی دست کم 2 پرستار به ازای هر تخت است و برای تحقق آن باید به همین تعداد پرستار تربیت و جذب شود. با توجه به این که در حال حاضر سالانه 9 هزار دانش‌آموخته پرستاری آماده استخدام هستند، بنابراین حتی در صورت خارج نشدن پرستاران موجود از سیستم و فراهم شدن امکان جذب همه دانش‌آموختگان به کار پرستاری، تأمین نیروی پرستاری مورد نیاز دست کم 9 سال زمان لازم دارد. ولی این فرض ناممکن است و واقعیت‌ها حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از پرستاران به دلایل بازنشستگی، بازنشستگی پیش از موعد، ترک خدمت و مهاجرت از سیستم خارج می‌شوند و این امر تحقق استاندارد نیروی پرستاری را در بازه زمانی 10 ساله غیرممکن می‌سازد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران