.
.
.

ویدیو...کارگران «نیشکر هفت تپه» در نماز جمعه شوش دست به اعتراض زدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از روزهای متوالی اعتراض کارگران «شرکت نیشکر هفت تپه» روبروی فرمانداری شهر شوش و بی‌نتیجه ماندن مطالبات آنان، امروز کارگران پس از راهپیمایی در شهر به سمت محل برگزاری نماز جمعه این شهر رفتند و در آنجا دست به اعتراض زدند.

به گزارش سندیکای کارگران «نیشکر هفت تپه»، جمعه 16 نوامبر، صدها کارگر در این اعتراض شرکت کردند. آنها تابوتی تهیه کرده و آن را به شکل نمادی از شرکت خود روی دست ها حمل کردند.

تجمع کارگران در نماز جمعه
تجمع کارگران در نماز جمعه

شعار کارگران این بود: «عزا عزا است امروز/کارگر بیچاره صاحب عزاست امروز». یکی از کارگران زن حاضر در این تجمع از مردان خواست زنانشان را نیز در این اعتراض با خود همراه کنند.

وی گفت: «سفره کارگران که در هوای شرجی مردادماه کار کرده اند حالا خالی است و آنها گرسنه هستند برای همین هم در خیابان سینه می زنند.»

این زن کارگر همچنین بیان کرد: «آیا مسئولان از سفره خالی کارگران خجالت نمی کشند؟»، «مرگ بر ستمگر درود بر کارگر» از دیگر شعارهای تجمع کنندگان بود.

اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران نیز در مقابل مصلی گفت که کارگران اینجا جمع شده‌اند تا صدای اعتراض خود را به همه برسانند.

بخشی نیز از کارگران خواست که خانواده‌هایشان را همراه خود بیاورند و شنبه 17 نوامبر فرزندانشان را به مدرسه نفرستند.

کارگران در محل برگزاری نمازجمعه به صورت نمادین طبل و سنج زدند و یکصدا فریاد زدند: «عزا عزا است امروز/ کارگر بیچاره صاحب عزا است امروز».

آنها از امام جمعه شوش خواستند که در کنار کارگران بایستد و خطبه‌های نمازجمعه را حق طلبی و تظلم خواهی آنان را فریاد بزند.

اتحادیه آزاد کارگران هم گزارش کرد؛ کارگران پس از باز شدن درهای مصلی به داخل رفتند و با سر دادن شعار «حسین حسین شعارشون/ دزدی افتخارشون، کارگر می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد» مانع سخنرانی امام جمعه شوش شدند.

کارگران همچنین در محوطه مقبره «دانیال» شوش – یکی از زیارتگاه‌های مذهبی این شهر- به شکل نمادین عزاداری کردند و شعار دادند: «کارگر می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد».

کارگران ناراضی
کارگران ناراضی

همچنین کارگران شعار دادند: «این همه لشگر آمده/ به عشق کارگر آمده»امام جمعه شوش هم تنها با بیان اینکه «مشکلات کارگران پیگیری می‌شود»، از آنها خواست که بگذارند نماز جمعه برگزار شود.

اعتراضات کارگران «نیشکر هفت‌تپه» از 5نوامبر امسال بار دیگر پس از آنکه خبرهایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مدیران این شرکت انتشار یافت، آغاز شد.

گفتنی است نام مدیران «شرکت نیشکر هفت‌تپه» در فهرست متخلفان ارزی اعلام شده و دادستان تهران بدون افشای نام گفت که «مدیر یک شرکت در خوزستان که طی سال‌های گذشته چندین میلیارد تسهیلات دریافت کرده، متواری است.»

شمار کارگران این شرکت چهار هزار تا شش هزار نفر در فصل‌های مختلف سال گزارش شده است.

کارگران معترض که دستمزد چهار ماه گذشته‌شان پرداخت نشده، خواستار خلع ید از مالکان خصوصی هستند. آنها در اعتراضات چند روز گذشته بارها بر این خواسته و مالکیت دولتی شرکت تاکید کرده‌اند.