.
.
.

صادرات فرش ایرانی بیش از 100 میلیون دلار کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از کاهش بیش از 100 میلیون دلاری ارزش صادرات فرش خبر داد و دلیل آن را ناشی از تحریم و سیاست های نامناسب دولت ها دانست.

«سید رضی حاجی آقامیری» رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران، جمعه 16 نوامبر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ارزش سالانه صادرات فرش ایران حدود 400 میلیون دلار بود که 120 میلیون دلار آن به آمریکا صادر می‌شد.

وی از اروپا، کشورهای عربی و خاور دور به عنوان دیگر مقاصد صادرات فرش ایران یاد کرد و گفت: در سال‌های گذشته ارزش صادرات فرش 350 تا 400 میلیون دلار بوده که رقم کمی است.

حاجی آقامیری با بیان این‌که وضعیت صادرات فرش پیش از توقف صادرات به آمریکا نیز خوب نبود، بیان کرد: کاهش صادرات فرش ایران ناشی از عوامل داخلی و خارجی است، چرا که از طرفی تقاضای فرش دستبافت به ویژه از سوی اروپا کم شده و در مواردی نیز رقبا در بازار جای ایران را گرفته‌اند. از طرف دیگر سیاست‌های دولت‌های مختلف در بخش صادرات و به ویژه صادرات محصولات غیرنفتی مناسب نبوده است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران همچنین مشکلات مربوط به نقل و انتقالات مالی ناشی از تحریم‌ها و اجرای پیمان‌سپاری ارزی را از عوامل کاهش صادرات محصولات ایرانی برشمرد.

گفتنی است آمارها نشان می دهد که کشور ایالات متحده آمریکا با خرید 126 میلیون دلار فرش دستباف ایران با اختلافی قابل توجه اصلی ترین مشتری فرش ایران می باشد و البته ناگفته نماند این امر بعد از توافق برجام رشد خوبی داشته است.

بعد از لغو تحریم ها علیه ایران در ژانویه 2016، صادرات فرش ایران به میزان قابل توجهی افزایش داشت. بر اساس آمار مرکز ملی فرش ایران، در فاصله مارس 2017 و ژانویه 2018، 336 میلیون دلار فرش صادر شده است.

کارشناسان معتقدند تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از برجام و وضع تحریم های جدید علیه ایران می تواند موجب نابودی بازار فرش ایران شود.

بعد از آمریکا، کشورهای آلمان و لبنان با خرید 57.6 میلیون دلار و 30 میلیون دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم رده بندی خریداران فرش ایرانی قرار دارند.