.
.
.

بازداشت یکی از کارگزاران اتمی ایران در دانمارک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران روز جمعه 16 نوامبر 2018 از بازداشت یکی از کارگزاران برنامه اتمی ایران در کپنهاک خبر دادند

فریدون عباسی رئیس انجمن هسته‌ای ایران ضمن تایید خبر بازداشت دکتر جواد رحیقی خواستار عذرخواهی رسمی دولت دانمارک و احضار سفیر این کشور در ایران شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی و رئیس انجمن هسته‌ای ایران گفته است: «دکتر جواد رحیقی؛ استاد تمام پژوهشگاه دانشگاه بنیادی است که در زمینه طراحی و ساخت شتاب‌دهنده فعالیت می‌کند و مسئول پروژه چشمه نور ایران است. »

عباسی گفته است نام جواد رحیقی در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا بوده است.

وی افزود:«با تلاش‌ها و مکاتباتی که صورت پذیرفت، بعد از برجام اسم ایشان از تحریم‌ها خارج شد؛ چرا که وی شامل تحریم‌های سازمان ملل نبود و اتحادیه اروپا او را تحریم کرده بود و البته تحریم وی، کاملاً بی‌ربط بود».

عباسی گفته است :« هفته گذشته، وی با ویزای معتبر اروپایی به ایتالیا سفر کرده بود و از آنجا به دانمارک و در نهایت به سوئد رفته بود تا در یک مجمع علمی که در دانشگاه «لُند» سوئد برگزار شده بود شرکت کند.»

رئیس انجمن هسته‌ای ایران گفت:« جواد رحیقی در بازگشت و در فرودگاه کپنهاک دانمارک، زمانی که همراهان وی از گیت مربوطه عبور می‌کنند، به وی اجازه خروج را نمی‌دهند و پس از برخورد بد و تحقیرآمیزی که با او می‌شود، وی را در زیرزمین فرودگاه نگه می‌دارند».

عباسی افزود:«بهانه مأموران دانمارکی در فرودگاه برای این کار، این بوده که جواد رحیقی، غیرقانونی وارد دانمارک شده است». این در حالی که این عباسی رحیقی استاد دانشگاه، ویزای معتبر داشته است».

عباسی گفته است که پلیس دانمارک به اعتراض رحیقی پاسخ نداده و او تا صبح در فرودگاه بر روی نیمکتی با عرض 40 سانتی‌متر نگه داشته است».

عباسی خطاب به وزارت خارجه ایران گفته است:«انتظار داریم وزارت خارجه در این رابطه اقدام کند و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران در ارتباط با اتباع دانمارک، مقابله با مثل کنند.»

رئیس انجمن هسته‌ای ایران، بازخواست سفیر دانمارک در ایران را خواستار شد و تصریح کرد: «دولت دانمارک ضمن عذرخواهی رسمی از دولت ایران و تبعه ما، باید خسارت‌های لازم را به آقای رحیقی پرداخت کند».

گفتنی است که برخی افراد وابسته به جمهوری اسلامی که در سپاه یا در بخش تاسیسات اتمی ایران مشغول بودند قبل از توافق هسته‌ای در لیست تحریم‌ها قرار گرفته بودند اما با امضای توافق هسته ایران با کشورهای غربی نام برخی از این افراد از لیست تحریم‌ها خارج شدند.