.
.
.

افزایش 100 درصدی هزینه احداث و قیمت مسکن در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدعلی ربانی، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران جمعه 16نوامبر از افزایش 100 درصدی هزینه‌های احداث و همچنین قیمت مسکن در ایران خبر داد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران درباره وضیت بازار مسکن در گفت و گو با «خبرآنلاین» ضمن اشاره به نابسامانی‌های بازار مسکن و عدم پیشرفت در روند احداث و رکود بی سابقه عرضه مسکن در چند سال گذشته گفت قیمت مسکن در دو ماه اخیر نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل و متأثر از فشار تحریم‌ها و نوسانات بازار سکه و ارز به میزان 100درصد افزایش یافته و غیر قابل کنترل شده است.

محمد علی ربانی که عنوان دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان قم را نیز بر عهده دارد ضمن انتقاد از ناکارآمدی سیاست‌های دولت و بی برنامه‌گی آن در حوزه مسکن، گفت:«سال های قبل معمولا قیمت ساخت هر متر مربع مسکن برابر با یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 500 هزار تومان بود اما در ماه‌های گذشته و با توجه به افزایش قیمت مصالح و نهاده‌های ساختمانی قیمت ساخت هر متر مربع مسکن به 2 میلیون و 500 هزار تا 3 میلیون تومان رسیده است که متاسفانه دولت اصلا توجهی به این مساله نداشته و ندارد».

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت بدون هیچگونه برنامه‌ای برای آینده به ویژه در حوزه مسکن روزگار می گذراند، افزود: «با توجه به افزایش قیمت‌های اتفاق افتاده میزان تسهیلاتی که دولت و بانک مسکن قرار است، پرداخت کنند متناسب با قیمت فعلی مسکن نبوده و تاثیر بالایی در بازار احداث و قیمت تمام شده مسکن ندارد».

ربانی اوضاع نابسامان بازار مسکن در ایران را «حقیقت و تراژدی اسفباری» دانست که بر زندگی عامه مردم تاثیر گذاشته است، و در ادامه افزود:«افزایش قیمت ها به حدی بوده که برای مثال اگر کسی تا سال گذشته می توانست یک ملک را با 500 میلیون تومان بخرد امسال برای خرید خانه باید یک میلیارد تومان هزینه کند».

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران نابسامانی و قیمت‌های افسارگسیخته هزینه‌های ساخت و ساز و عرضه در بازار مسکن را «وضعیتی اسفبار» توصیف کرد که تاثیرات فراوانی در زندگی مردم داشته و به هیچ وجه این شرایط قابل جبران و برگشت پذیر نیست.