.
.
.

فارین پالیسی: ایران در عرض چند ماه می‌تواند بمب اتمی بسازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجله فارین پالیسی آمریکا در گزارشی که بر مبنای اسناد به سرقت رفته از آرشیو هسته‌ای ایران تهیه شده، اعلام کرد که اسناد نشان می‌دهد ایران اگر از برجام خارج شود، در عرض چند ماه می‌تواند تسلیحات هسته‌ای تولید کند.

به گزراش العربیه اسناد مورد اشاره مجله فارین‌پالیسی، اسنادی هستند که نیروهای اسرائیلی در سال جاری از آرشیو هسته‌ای ایران ربودند و بنیامین نتانیاهو از آن به عنوان یک دستاورد اطلاعاتی یاد کرد.

یک کارشناس اتمی سرشناس گفته که اطلاعات و اسناد موجود در این آرشیو به سرقت رفته نشان می‌دهد ایران بسیار بیش از آنچه سازمان‌های اطلاعاتی غربی و آژانس بین‌المللی اتمی گمان می‌کردند به پیش رفته بود.

دیوید آلبرات، فیزیکدان و مدیر موسسه غیرانتفاعی دانش و امنیت بین‌المللی در واشنگتن گفت که این امر نشان می‌دهد اگر ایران توافق هسته‌ای که سال 2015 با کشورهای پنج بعلاوه یک امضاء کرد و در ماه می، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا آن را کنار گذاشت، خارج شود، دانش لازم برای ساخت سریع بمب اتمی را در چند ماه خواهد داشت.

آلبرایت که مشغول تهیه گزارش‌هایی درباره این آرشیو اسناد است، افزود که اگر ایران سانتریفیوژهای خود را دوباره به کار بیاندازد به 7 تا 12 ماه نیاز دارد تا سلاح اتمی بسازد.

گزارش فارین‌پالیسی اشاره دارد که قبل از توافق برجام، ایران برای ساخت بمب اتمی تنها به 2 ماه زمان نیاز داشت ولی در نتیجه توافق هسته‌ای 97 تن از سوخت هسته‌ای ایران به خارج از کشور منتقل شد و بخش اعظم سانترفیوژهای این کشور نیز از کار انداخته شد.

دیوید آلبرایت به فارین پالیسی گفت: «آرشیو اسناد مملو از داده‌های جدید درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران است» و تاکید کرد یکی از نتایج مهمی که او از مطالعه این آرشیو گرفته، این است که ایرانی‌ها «بسیار پیشرفته‌تر از آن بودند که سازمان‌های اطلاعاتی غربی تصور می‌کردند.»

به گفته مدیر موسسه غیرانتفاعی دانش و امنیت بین‌المللی در واشنگتن آمریکا گمان می‌کرد ایران برای ساخت تسلیحات هسته‌ای به یک و یا حتی دو سال نیاز دارد ولی اطلاعات موجود در آرشیو که به دوره زمانی 1999 تا 2003 باز می‌گردد نشان می‌دهد آنها می‌توانستند زودتر این کار را بکنند.

آلبرایت همچنین توضیح داد که دولت فرانسه آن زمان می‌گفت که ایرانی‌ها برای ساخت اسلحه هسته‌ای به سه ماه زمان نیاز دارند. فرانسوی‌ها در برآوردهایشان بسیار نزدیکتر از دیگران بودند.

او که به دنبال کردن برنامه هسته‌ای کره شمالی و برنامه‌های تسلیحات کشتار جمعی عراق شهره است، اعلام کرد کارشناسان هنوز در حال کار روی آرشیو به سرقت رفته از برنامه هسته‌ای ایران هستند.

آلبرایت گفت: «فکر نمی‌کنم اسرائیلی‌ها همه چیز را بررسی کرده باشند، زیرا که هر روز چیز جدیدتری در این اسناد یافت می‌شود.»

تل‌آویو درباره شیوه به دست آوردن این اسناد گفت که نیروهای موساد طی یک عملیات شبانه در ماه ژانویه، این اسناد را از انباری در تهران ربودند.