.
.
.

آمریکا: ایران سالانه یک میلیارد دلار برای حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی هزینه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناتان سیلز، هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که حکومت ایران سالانه یک میلیارد دلار برای کمک به حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی هزینه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سیلز چهارشنبه 14 نوامبر، ایران را کشور نخست در «حمایت از تروریسم» توصیف کرد.

او در این باره افزود: «اجازه بدهید آماری در اینب اره اعلام کنم که باور آن سخت است، ایران سالانه بیش از 700 میلیون دلار به حزب الله لبنان و بیش از 100 میلیون دلار نیز به گروه‌های مختلف فلسطینی کمک می‌کند که جمع این مبلغ کمک حدود یک میلیارد دلاری به تروریسم می‌شود».

سیلز با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «ما باید تلاش خود را بیشتر کنیم تا ایران مجبور شود حمایت از تروریسم را کنار بگذارد. ما بر این موضوع واقف هستیم که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند این تصمیم را عملی کند، از این رو ما اصرا داریم متحدان بین المللی در مقابله با حمایت ایران از تروریسم با ما همکاری کنند».

هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: «ما نیاز داریم که بخش خصوصی نقش اصلی را در این زمینه ایفا کند. بدون هیچ تعارفی اعلام می‌کنم که اگر با ایران روابط تجاری برقرار کنید، شما نیز از تروریسم حمایت مالی می‌کنید».

افزایش فشار آمریکا بر گروه‌های مرتبط با ایران

ایالات متحده آمریکا در 24 ساعت گذشته، بر شدت فشارهای خود بر گروه حزب‌الله افزود؛ تا بدین ترتیب یکی دیگر از گروه‌های مرتبط با حکومت ایران را هدف قرار دهد.

تعیین پاداش در برابر اطلاعاتی از فرماندهانی در حزب‌الله، قرار دادن برخی در فهرست تروریسم و تحریم عده‌ای دیگر، از جمله فشارهایی است که ایالات متحده بر این گروه شبه‌نظامی لبنانی وارد می‌کند.

این فشارها با قرار دادن 4 تن از اعضای حزب‌الله لبنان در فهرست تحریم‌های وزات خزانه‌داری آمریکا آغاز شد. ایالات متحده این افراد را به مدیریت عملیات اطلاعاتی و مالی مرتبط با این حزب در عراق متهم کرد.

دفتر پی‌گرد دارایی‌های وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC)، این چهار تن را که عبارتند از: «شبل محسن عبید الزیدی، یوسف هاشم، عدنان حسین کوثرانی و محمد عبدالهادی فرحات» را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا، جواد نصرالله، فرزند حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان و را به فهرست تروریستی خود افزود. و او را «تروریست جهانی» توصیف کرد. وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، پسر نصر الله را که یکی از فرماندهان عالی‌رتبه حزب پدرش است، «تروریست جهانی» توصیف کرد.

براساس تحریم‎‌های جدید همه دارایی‌های پسر نصرالله مصادره شده و معامله با او ممنوع می‌شود. وزارت امور خارجه او را رهبر آینده‌دار حزب‌الله دانست.

از سویی ایالات متحده آمریکا، پنج میلیون دلار برای کسانی در نظر گرفت که اطلاعاتی درباره خلیل یوسف و هیثم علی طباطیایی از فرماندهان شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، تعیین کرد.