فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دو مقام مسئول: عراق و ایران بر سر تبادل گاز با غذا به توافق رسیدند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دو مقام مسئول بلندپایه در کمیسیون انرژی دولتی عراق چهارشنبه 14 نوامبر به خبرگزاری رویترز گفتند که عراق و ایران بر سر تبادل گاز و انرژی عراق با مواد غزایی عراق، به توافق رسیدند و بغداد اکنون به دنبال کسب موافق آمریکا در این زمینه است.

  این دو مقام مسئول افزودند که عراق در حال حاضر به دنبال کسب موافق آمریکا برای ادامه واردات گاز از ایران است که برای راه اندازی نیروگاه‌های تولید برق، به آن نیاز دارد.

  بنا بر این گزارش، عراق به زمان بیشتری به منظور جایگزینی کشوری دیگر با ایران به منظور تامین گاز و انرژی دارد.

  ایالات متحده آمریکا به عراق فرصتی 45 روزه برای ادامه واردات گاز، انرژی و محصولات غذایی از ایران داده است. اما عراق می‌گوید کافی نیست.

  آمریکا روز دوشنبه 5نوامبر اجرای بسته دوم تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه ایران آغاز کرد. این تحریم‌ها شامل بخش‌هایی حیاتی از اقتصاد ایران از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل می‌شود.

  ماه اوت گذشته، آمریکا اجرای بسته نخست تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه ایران آغاز کرده بود.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام)امضا شده در سال 2015میان ایران و گروه 1+5اعلام کرد.برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شده بود.

  جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی معروف به(سوئیفت)اعلام کرد که اجرای تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌های ایرانی را از راه منع این بانک‌ها از رسیدن به سامانه حواله‌های بین‌المللی بین بانکی آغاز کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران