فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اطلاعات می‌گوید یک فعال عرب اهوازی در درگیری با بازپرس کشته شده است

  منابع محلی: دو فعال عرب زیر شکنجه به قتل رسیدند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سازمان حقوق بشر اهواز 13 نوامبر 2018 بیانیه‌ای منتشر و به نقل از «منابع محلى موثق» اعلام کرد که 2 تن از بازداشت شدگان اهوازى به نام‌های احمد حیدری فرزند عبود 28 ساله و عدنان سواری 34 ساله زیر شکنجه اداره اطلاعات اهواز کشته شدند.

  بنابر اعلام اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز، منابع نزدیک به خانواده احمدی حیدری به این سازمان گفته‌اند که ستاد خبری اداره اطلاعات روز شنبه خبر کشته شدن فرزندشان را به آنها اطلاع داده و ادعا کرده است که او در درگیری با بازپرس‌ها کشته شده است.

  احمد حیدری احمد حیدری

  براساس این بیانیه «خانواده حیدری پس از اینکه خواستار تحویل گرفتن جسد فرزندانشان شدند و به ماموران اطلاعات گفتند تا جسد را تحویل نگیرند، نمی‌توانند باور کنند که فرزندشان فوت شده، ماموران به آنها گفته‌اند که پسر عمویش قاسم حیدری فرزند قاسم که با وی در یک سلول بود با شما از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز تماس خواهد گرفت و فوت احمد را تاکید خواهد کرد. روز بعد یعنی دوشنبه ناصر با خانواده تماس گرفته و گفته که وی جسد کشته شده احمد را دیده و روی یک ورقه شناسایی جسد امضا کرده است. اما خانواده می‌گویند که احتمالا این اقدام ناصر با اجبار ماموران در بازداشتگاه صورت گرفته است.»

  اهرو قربانی دوم را «عدنان سواری، 34 ساله از قبیله عبیداوی» معرفی و گزارش کرد «اداره اطلاعات با خانواده وی که ساکن کوی خشایار اهواز هستند تماس گرفته و به آنها گفت که پسرشان در بازداشتگاه فوت شده است. دو برادر دیگر عدنان نیز هنوز در بازداشتگاه سری اطلاعات اهواز هستند.»

  در روزهای گذشته گزارش‌هایی مبنی بر اعدام 22 متهم بازداشت‌شده به ظن ارتباط با عاملان حمله به رژه نظامی در اهواز منتشر شد ولی مقامات دولتی ایران از جمله «استاندار خوزستان» و «دادستان اهواز» این خبر را تکذیب و اعلام کردند که پرونده هنوز در مرحله دادرسی است و به دادگاه نرفته و حکمی صادر نشده است.

  در پی انتشار اخباری درباره اعدام 22 شهروند عرب اهوازی که بعدتر از سوی ایران تکذیب شد، فیلیپ لوتر، مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل گفت: «اگر ثابت شود، این اعدام‌های مخفیانه تنها یک جنایت براساس قانون بین‌المللی، بلکه نقض آشکار حق حیات و حتی براساس استانداردهای وحشتناک رژیم قضایی ایران، تمسخر کامل عدالت خواهد بود.»

  مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل افزود: «اعدام‌های اعلام شده نگرانی‌های ما را درباره اینکه صدها عرب اهوازی دیگری که پس از حملات اهواز دستگیر شده‌اند نیز با مجازات اعدام سایر رفتارهای خشونت‌بار مواجه شوند، افزوده است.»

  آقای لوتر گفت: « علاوه بر اینکه مقامات ایران هر کسی را که گمان می‌رود نقشی در جنایت هجوم اهواز داشته به دادگاه عادل حواله کند، نباید از این به عنوان بهانه‌ای برای پاکسازی اعضای اقلیت نژادی و مظلوم اهواز استفاده کنند. »

  پس از حمله به رژه نیروهای نظامی در سپتامبر 2018 در اهواز که بیش از 24 کشته و 60 زخمی برجای گذاش، موجی از دستگیری‌ها به راه افتاد و بنابراعلام نهادهای حقوق بشری تا کنون بیش از 800 نفر بازداشت شده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران