.
.
.

کاهش فعالیت‌های‌ فرودگاهی و توقف تردد در برخی پاپانه‌های مرزی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ایران سه‌شنبه 13 نوامبر از کاهش 35 درصدی فعالیت‌های فرودگاهی و کاهش چشم‌گیر تردد کامیون‌های ترانزیتی به ویژه در پایانه‌های مرزی در غرب و شمال شرق این کشور خبر دادند.

بنا به آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در مهر ماه امسال نزدیک به 33 هزار پرواز در این کشور انجام و نزدیک به 3.8 میلیون مسافر و 36 هزار تن بار با این پروازها جابجا شده‌ است.

خبرگزاری صدا و سیمای ایران با انتشار این آمار که مربوط به دوره قبل از اجرایی شدن فاز دوم تحریم‌های آمریکا در 4 نوامبر است، گفت:« آمار پروازهای انجام شده در مهرماه سال جاری، و تعداد مسافران و میزان بار جابجا شده در این پروازها نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب 21، 26 و 27 درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتییب، 13، 15 و 27 درصد کاهش نشان می‌دهد».

در این گزارش همچنین به کاهش شدید 35 درصدی پروازهای خارجی در مهر ماه امسال یعنی تا قبل از اجرایی شدن فاز دوم تحریم‌ها اشاره شده است.

بنا به آمار ارائه شده از سوی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در مهرماه 1397 تعداد 5 هزار و 137 پرواز خارجی از کشور انجام شده و 723 هزار و 317 نفر با این پروازها جابجا شده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته به ترتیب 27 و 33 درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب 23و 30 درصد کاهش داشته است.

با بررسی آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، و با توجه به توقف فعاليت ايرلاين‌های خارجی در ایران، می‌توان مشاهده کرد که در مهرماه سال جاری تعداد پروازهای عبوری از فراز اين کشور حدود 25 درصد نسبت به ماه مشابه سـال گذشته کاهش يافته است.

از سوی دیگر تردد کامیون‌های ترانزیتی از برخی پایانه‌های مرزی ایران با کشورهای همسایه متوقف شده یا به طور چشمگیری کاهش یافته است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خراسان رضوی، مشهد، در این رابطه گفت: رفت و آمد کامیون‌های ترانزیتی، صادراتی و وارداتی در پایانه مرزی سرخس در شمال شرق این استان طی هفت ماه گذشته امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 30 درصد کمتر شده است.

ابراهیم نصری روز سه شنبه 13 نوامبر در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران،ایرنا افزود: از ابتدای امسال تا پایان بیستم20 آبان ماه جاری 28 هزار و 100 دستگاه کامیون و تریلی ترانزیتی وارداتی و صادراتی از طریق مرز سرخس واقع در مرز ایران و ترکمنستان رفت و آمد داشتند. این تعداد در مدت مشابه پارسال 40 هزار و 69 دستگاه بود.

وی علت اصلی این کاهش را «اعمال محدودیتهایی از سوی جمهوری ترکمنستان» عنوان کرد که از 13 مرداد ماه گذشته تنها اجازه تردد روزانه 30 دستگاه کامیون ورودی و 30 کامیون خروجی از طریق مرز سرخس را داده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوی ضمن اشاره به عدم تمایل کشور ترکمنستان برای همکاری با ایران در این زمینه گفت: «تاکنون دو بار دیدار مرزی در خصوص پرسش چرایی این اقدام کشور ترکمنستان انجام شده اما طرف ترکمن پاسخی روشن ارائه نمی‌کند».

پایانه مرزی سرخس واقع در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان در فاصله 185 کیلومتری شرق مشهد قرار دارد.

از طرفی دیگر روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر بسته شدن مرز مهران در استان ایلام واقع در غرب ایران و در همسایگی با عراق منتشر شده بود که از سوی مدیرکل گمرک این استان تکذیب شد.

روح الله غلامی سه شنبه 13 نوامبر در گفتگو با خبرگزاری رسمی ایران در واکنش به اخبار بسته شدن مرز مهران آن را «شایعاتی بی اساس» دانسته، گفت:«تردد کامیون و تریلرهای تجاری از این مرز بدون مشکل و به راحتی در حال انجام است».

وی همچنین توضیح داد: «بعد از ایام اربعین تعداد کامیون های حامل کالا به طرف مرز مهران هر لحظه در حال افزایش بوده و این خود باعث ازدحام کامیون ها در این مرز شده است».

مدیرکل گمرک استان ایلام اما در ادامه سخنان خود ضمن اذعان به بسته شدن مرز مهران تاکید کرد: «تنها در روز گذشته وقفه‌ای چهار ساعته از طرف عراقی در تردد کامیون‌ها در مرز پیش آمد که با رایزنی های مقامات دو کشور این مشکل برطرف شد».

بنا به گزارش خبرگزاری ایرنا در این زمینه برخی سایت‌های خبری، گزارش‌هایی مبنی بر جلوگیری مقامات عراقی از ورود کامیون های ایرانی از مرز مهران به این کشور را منتشر کردند.

خبرگزاری رسمی ایران نوشت: «در این گزارش‌ها آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران و همچنین نصب دستگاه ایکس ری و فعالیت های عمرانی در آنسوی مرز مهران دلیل این محدودیت اعلام شده است».