.
.
.

پیروز حناچی شهردار تهران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیروز حناچی صبح سه‎شنبه 13 نوامبر، از سوی شورای شهر، به عنوان شهردار تهران انتخاب شد؛ انتخابی که پس از چند هفته جنجال بر سر ادامه کار محمد علی افشانی شهردار سابق تهران صورت گرفت.

به گزارش رسانه‌های ایران، در رای گیری صورت گرفته، حناچی 11 رای اعضای شورای شهر تهران به دست آورد در حالی که رقیب او عباس آخوندی، 10 رای را به خود اختصاص داد.

شورای پنجم شهر تهران که اعضای آن از جناح اصلاح طلب هستند، در حالی سومین شهردار پایتخت را در مدت زمان عمر دو ساله خود انتخاب می‌کند که محمد علی نجفی اولین شهردار منتخب به دلایل نامشخصی استعفا کرد و محمدعلی افشانی دومین شهردار منتخب شورای پنجم نیز مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان شد و از شهرداری رفتنی شد.

حناچی کیست؟

پیروز حناچی سیاستمدار اصلاح طلب در سال 1343 خورشیدی در تهران به دنیا آمد. او در دو عرصه دانشگاهی و دولتی سابقه فعالیت اجرایی دارد. قائم مقامی ریاست دانشکده هنر‌های زیبا تهران، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تهران، مشاوری رئیس دانشگاه تهران، ریاست مؤسسه پژوهشی فرهنگ و هنر دانشگاه تهران و همچنین مدیریت گروه مرمت ابنیه و بافت دانشکده معماری دانشگاه تهران از سوابق اجرایی پیروز حناچی در دانشگاه است.

سایر سوابق علمی و پژوهشی حناچی دربرگیرنده سردبیر و مدیر مسئول مجله تخصصی آبادی و ریاست نهاد جهانی غیردولتی فرهنگی دکومومو در ایران است.

در فعالیت‌های دولتی مشاور وزیر مسکن و شهر سازی، معاونت معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی در دولت‌های محمد خاتمی و حسن روحانی و سابقه ریاست مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی از سوابق دولتی پیروز حناچی به شمار می‌آید.

حناچی همچنین سابقه عضویت در شورای عالی فنی سازمان میراث فرهنگی، کمیسیون زیربنایی دولت محمد خاتمی، شورای عالی ترافیک، عضویت در کمیسیون ماده 5 و ریاست شورای تدوین مقررات ملی ساختمان را در پرونده خود دارد.

حناچی از سوی محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به سمت معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران منصوب شده بود.