.
.
.

كوهنوردی بانوان در مشهد بدون اجازه پدر یا همسر ممنوع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبری روز سه‌شنبه 13 نوامبر در محافل رسانه‌ای، سیاسی و ورزشی ایران جنجال برانگیز شد که می‌گوید بانوان در مشهد دیگر بدون اجازه پدر یا همسر، حق کوهنوردی ندارند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، هیات کوهنوردی خراسان رضوی بخشنامه‌ای صادر کرده که در آن آمده است: «در جهت رعایت ماده 1105 قانون مدنی و نیز فتاوای علمای دین، برای صیانت از بنیان و اساس خانواده‌ها، اجازه همسر برای شرکت خانم‌های متاهل و اجازه ولی قهری برای خانم‌های مجرد و نوجوانان تا سن 20 سال برای حضور در برنامه‌های کوهنوردی الزامی است».

خبرگزاری ایسنا برای بررسی بیشتر ماجرا با رضا زارعی رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت‌وگو کرده که او در این باره گفت: «این بخشنامه متعلق به هیات استانی خراسان رضوی است. هیات این استان با همکاری اداره کل ورزش استان این بخشنامه را تهیه کرده است».

زارعی با بیان این‌که ملاک عمل فدراسیون آیین نامه های وزارت و یا آیین نامه های داخلی فدراسیون است گفت: «البته من این موضوع را تایید و یا تکذیب نمی کنم چون نمیدانم که بر اساس چه کاری صورت گرفته است. ممکن است در یک استان شرایط خاصی پیش بیاید که مسئولیت آن به عهده آن استان است».

صدور این بیانیه در حالی است که زنان در ایران برای ورود به ورزشگاه‌ها به منظور تماشای رقابت‌های ورزشی از جمله فوتبال تلاش می‌کنند. هفته گذشته در نهایت یک درصد ورزشگاه آزادی تهران به زنان و دختران «منتخب» برای تماشای مسابقه تیم‌های پرسپولیس تهران و کاشیمای ژاپن در چارچوب رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا اختصاص یافت.