.
.
.

عمل چشم گربه‌ای و گوش الاغی در ایران مجازات دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران، از تعیین دو ماه حبس و 74 ضربه شلاق بر اساس ماده 638 قانون مجازات اسلامی خبر داد. افراد متقاضی انجام عمل‌های چشم گربه‌ای و گوش الاغی و پزشکان تسهیل‌کننده این اقدام مجازات می شوند.

«حسن نوروزی» سه شنبه 13 نوامبر در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تایید صحت خبر منتشر شده از سوی رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران مبنی بر اینکه جراحی‌های نوظهور زیبایی مثل تغییر رنگ چشم، شکل گوش مشروع تلقی نمی‌شوند و بر اساس قانون مجازات اسلامی غیرقانونی و قابل تعقیب کیفری هستند، گفت: «اصولا تغییرات در پیکره وضعیت نظام خلقتی انسان از نظر مذاهب گوناگون رد شده است، کما اینکه اهل سنت و مسیحیت این اقدام را حرام می‌دانند و معتقدند خلقت خدا را نباید تغییر داد و تقریبا نظر همه ادیان به این می‌رسد که انجام این نوع عمل‌ها امری ممنوع است».

انجام عمل زیبایی به شرط داشتن مجوز دادگاه

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: «اگر افرادی که گرفتار یک وسواسی شده باشند و تصمیم بگیرند که با انجام عمل جراحی تغییراتی در ظاهر خود ایجاد کنند، باید به دادگاه صالحه که دادگاه خانواده است، مراجعه کنند و دادخواست ارائه دهند و بعد با مجوز دادگاه به این امر مبادرت ورزند».

وی با اشاره به انجام عمل جراحی برای قرار دادن عنبیه مصنوعی و کاشت نگین در چشم، تغییر دائم رنگ چشم به رنگ‌هایی همچون قرمز و عمل‌های نامتعارف تحت عنوان چشم گربه‌ای و گوش الاغی، تصریح کرد: «انجام این نوع عمل‌ها مصداق ماده 638 قانون مجازات اسلامی بوده و اقدامی مجرمانه است و چنین تغییراتی که در جسم انسان انجام شده و باعث تحریف در جامعه می‌شود، ممنوع است».

نوروزی در مورد تعیین نوع مجازات برای پزشک و فرد متقاضی انجام این گونه عمل‌های جراحی، اظهار کرد: «قطعا هم فردی که تقاضای انجام این گونه عمل‌های جراحی مجرمانه را دارد و هم پزشکی که راه را برای تحقق این عمل‌ها تسهیل کرده و اسباب ارتکاب جرم را فراهم می‌کند، مجازات خواهند شد».

این نماینده مردم در مجلس دهم، در بیان نوع مجازاتی که برای این افراد در قانون مجازات اسلامی تعیین شده است، یادآور شد: «تعیین مجازات برای این افراد بر اساس ماده 638 قانون مجازات اسلامی صورت می‌گیرد که در آن آمده هر گاه کسی علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد؛ اما عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، تنها به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، در تحلیل جریحه‌دار کردن عفت عمومی در پی انجام عمل‌های جراحی غیرمتعارف، تاکید کرد، یک زمان ممکن است فردی تغییر جنسیت دهد به این صورت که مرد خود را به زن یا زن به مرد تبدیل کند که قطعا نیاز به دریافت مجوز هم دارد یا فردی خود را به شکل سگ یا گربه یا هیولا درآورد که از مصادیق جریحه‌دار کردن عفت عمومی محسوب می‌شوند.

گفتنی است، ایران رتبه اول جراحی های زیبایی در دنیا را دارد. عمل زیبایی بینی جز پرطرفدارترین نوع عمل های زیبایی بین ایرانی هاست. اما آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد زیرا بعضی عمل‌ها ثبت نمی‌شوند. در برخی رسانه ها اعلام شده که به طور متوسط روزانه 300 جراحی زیبایی بینی در تهران انجام می‌شود. هر چند تب جراحی بینی مختصری کمتر شده اما درخواست برای سایر عمل‌های زیبایی بالا رفته است.