.
.
.

کارکنان معترض صنعت فولاد اهواز: دشمن ما همینجاست دروغ میگن امریکاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طی هفته‌های اخیر اخبار تجمع‌های اعتراضی در خصوص وضعیت کارگران کارخانه «گروه ملی فولاد خوزستان» به اوج خود رسید. این درحالی است که هفته گذشته نیز تعدادی از طلبکاران این شرکت در مقابل کارخانه اقدام به تجمع کردند و در فاصله کمتر از دو روز قبل نیز بازنشستگان این گروه فولادی نیز مقابل این شرکت در شهر اهواز دست به اجتماع زده و پرداخت مطالبات عقب‌مانده خود را خواستار شدند.

به گزارش رسانه‌های ایران، سه‌شنبه 13 نوامبر، کارگران این کارخانه مقابل ساختمان استانداری در شهر اهواز برای چهارمین روز دست به تجمع زدند. آنها شعارهای «نه تهدید نه زندان دیگه فایده نداره»، «دشمن ما همینجاست دروغ میگن امریکاست»، «نه قاضی نه دولت، نیستند به فکر ملت» سر می دادند.

در حال حاضر تنها دو خط تولید کارخانه با ظرفیت هر کدام 30 درصد در حال حاضر فعال است و این به دلیل نبود مواد اولیه مورد نیاز است.

از جمله مسائلی که محور امروز اعتراضات این کارگران بود، فروش و واگذاری سهام «فولاد اکسین» است. این کارگران معترض اعتقاد دارند حدود 40 درصد از سهام فروخته شده فولاد اکسین جزء سرمایه آنها است و خواستار بازگرداندن آن به گروه ملی فولاد شدند.

گفتنی است، «گروه ملی فولاد خوزستان» در سال 1963 به عنوان نخستین کارخانه نورد فولاد ایران در شهر اهواز تاسیس شد و در سال 2009 با هدف خصوصی‌سازی به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه «امیرمنصور آریا» واگذار شد ولی با کشف اختلاس 30هزار میلیارد ریالی و ارتباط آن با دو بانک بزرگ کشور، در سال 2011 مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفت و در نهایت در 2016 به بانک ملی واگذار شد.

بلاتکلیفی این شرکت سبب به بار آمدن زیان انباشته در این مجتمع عظیم فولادی شد و این شرکت که زمانی در صنعت فولاد ایران پیشرو بود، اکنون فقط با 5% ظرفیت خود کار می‌کند. این شرکت حدود چهار هزار نفر کارگر داشته و ظرفیت سالیانه تولید یک میلیون و 435 هزار تن فرآورده‌های فولادی و 430 هزار تن شمش فولادی را دارد. گروه ملی صنعتی فولاد در سه سال اخیر به بدترین روزهای خود از زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی رسیده که باعث کاهش خطوط تولید، تعدیل نیرو و نیز پرداخت نامنظم حقوق و بیمه کارکنان شرکت شد.