.
.
.

استمرار اعتصاب کارگران «شرکت نیشکر هفت‌تپه» و تقاضای دولتی کردن این صنعت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارگران «مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» برای نهمین روز پیاپی اعتصاب کردند. آنها این بار از محل کار تا مقابل ساختمان فرمانداری شهر «شوش» راهپیمایی کردند و خواستار پایان دادن به مالکیت بخش خصوصی بر صنعت نیشکر در این منطقه شدند.

به گزارش «سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه»، شماری از کارگران این مجتمع کشت و صنعت سه‌شنبه 13 نوامبر برای نهمین روز پیاپی اعتصاب و تجمع کردند. آنها نخست در محل کار جمع شدند و پس از آن مسیر کارخانه تا ساختمان فرمانداری «شوش» را راهپیمایی کردند.

کارگران مقابل ساختمان فرمانداری شعار دادند: «کارگر می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد». «نه اسدی، نه بیگی/ شرکت بشه دولتی و ما اهل کوفه نیستیم/ گرسنه‌ایم، گرسنه» از دیگر شعارهای کارگران در مسیر راهپیمایی و تجمع بود.

آنها همچنین چندین پلاکارد همراه خود داشتند. در یکی از پلاکاردها از فرماندار «شوش» خواسته شده بود که به نانوایان شهر دستور بدهد تا به کارگران نان قرضی بدهند.

چندی پیش یک تصویر از اطلاعیه‌ای در یک نانوایی در «شوش» منتشر شد که نوشته بود «از دادن نان قرضی به کارگران نیشکر هفت‌تپه معذور» است.

کارگران صنعت نیشکر که دستمزد چهار ماه گذشته‌شان پرداخت نشده، بر روی یک پلاکارد دیگر به خصوصی‌سازی این مجتمع کشت و صنعت اعتراض کردند و نوشتند: «وزیر محترم دولت تدبیر و امید؛ نبض هفت‌تپه در حال توقف است. این است نتیجه واگذاری شرکت به بخش خصوصی…. کلاهبرداری، اختلاس و بیکاری 6000 کارگر».

آنها در پلاکاردی دیگر هم نوشتند: «نه رستمی، نه بیگی، شرکت بشه دولتی».

گفتنی است کارگران «شرکت نیشکر هفت تپه» سال‌هاست که با مشکل حقوق عقب افتاده و دیگر مشکلات صنفی روبرو هستند و در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به تعویق مطالبات خود دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

«شرکت نیشکر هفت تپه» بعد از خصوصی‌سازی در سال 2015 با مشکلاتی روبرو شده و عمدتا حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت کرده است.