.
.
.

ارتباط بانک ملی ایران با شبکه سوئیفت قطع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بانک ملی ایران با ارسال دستورالعملی به همه ادارت و شعب خود، از قطع دسترسی این بانک به شبکه جهانی سوئیفت در ساعت 14:30 12 نوامبر 2018 خبر داد و از شعب خواست تا پیش از بسته شدن شبکه سوئیفت نسبت به ارسال و دریافت پیام‌های انتقال این شبکه اقدام و داده‌های مرتبط را آرشیو کنند.

براساس تصویری که از دستورالعمل شماره 514767 بانک ملی ایران به تاریخ 10 نوامبر 2018 منتشر شده، اداره کل مشارکت‌ها و توسعه بین‌الملل این بانک اعلام کرده که «طبق اعلامیه سازمان سوئیفت از ساعت 14:30 روز دوشنبه مورخ 12/11/2018 (میلادی) مصادف با 21/08/1397 (شمسی) سامانه سوئیفت بانک ملی ایران از دسترس خارج می‌گردد.»

در ادامه این دستور العمل آمده است: «ضروری است تمام واحدهای ارزی اعم از ادارات و شعب تا زمان فوق‌الذکر نسبت به دریافت و ارسال پیام‌های خود و تکمیل روند پردازش آنها (complete) از طریق سامانه سوئیف اقدام نمایند. همچنین واحدها موظف به تهیه و نگهداری سوابق و آمار مورد نیاز خود می‌باشند.»

همزمان شعبه بانک ملی ایران در آلمان نیز در صفحه اصلی وبگاه خود به زبان آلمانی خطاب به مشتریان اعلام کرد با اجرایی شدن تحریم‌ها علیه ایران، دسترسی شعبه هامبورگ این بانک به سامانه سوئیفت از روز 12 نوامبر قطع خواهد شد.

جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی مشهور به اختصار «سوئیفت» روز دوشنبه 5 نوامبر اعلام کرده بود که اجرای تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌های ایرانی را از راه منع این بانک‌ها از رسیدن به سامانه حواله‌های بین‌المللی بین بانکی آغاز کرده است.

پیش از آن استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا پیش از این از اجرای شدیدترین تحریم‌ها علیه نظام ایرانی خبر داده بود و آن را «بزرگترین کشور حامی تروریست» توصیف کرد. او با اشاره به از سرگیری تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای ایرانی گفت که 50 بانک هدف تحریم قرار گرفتند. منوچین گفته بود که این بانک‌ها و هیئت‌های مالی به فهرست تحریم‌های پیشین آمریکا که اجرای آن از سر گرفته شد، افزوده می‌شوند. به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا این نهادهای اقتصادی «در تامین مالی تروریسم در جهان و رساندن پول که در نقض حقوق بشر به کار می‌رود، مشارکت دارند.»