.
.
.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران: 500 تن مواد مخدر امسال در کشور کشف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران اعلام کرد که از ابتدای امسال تاکنون 500 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف شده و در این راستا 9 نفر از ماموران انتظامی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سردار اسکندر مومنی، دوشنبه 12 نوامبر در حاشیه برگزاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: «روند مبارزه با مواد مخدر در همه بخش ها در سطح کشور افزایش قابل توجهی داشته و اقدام های پیشگیرانه، اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر است».

وی افزود: «جمع آوری معتادان متجاهر و خیابانی اولویت کوتاه مدت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور است و بر اساس مواد 16 و 42 قانون مبارزه با مواد مخدر، این ستاد نسبت به درمان، بازتوانی، بازپروری و در نهایت بازگشت این معتادان به جامعه نیز اقدام می کند».

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: «اولویت اصلی و درازمدت ستاد مبارزه با مواد مخدر اقدام های پیشگیرانه است و در این راستا از همه ظرفیت های فرهنگی، دینی و اجتماعی کشور برای پیشگیری بهره می گیریم».

مومنی با بیان این که ایران در مسیر ترانزیت و توزیع مواد مخدر قرار دارد، تصریح کرد: «حدود دو دهه قبل میزان تولید مواد مخدر در افغانستان 200 تُن بود، اما از زمانی که آمریکایی ها در آنجا مستقر شده اند این تولیدات با افزایش 50 برابری به 10 هزار تُن رسیده است».

وی خاطرنشان کرد: «این مساله نشان می دهد که ما هم باید متناسب با این شرایط، جهت گیری درستی انتخاب کنیم و در عین حال که کار مبارزه و مقابله را از نقطه صفر مرزی تا درون شهرها انجام می دهیم، حتما باید اولویت اساسی ما پیشگیری باشد».

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت: «سن اعتیاد از میانگین مجموع سن معتادان کشور به دست می آید و در زمان حاضر سن اعتیاد در کشور به 24.5 سال رسیده و ممکن است فردی در سن پایین تر معتاد شده باشد که سن او به تنهایی به منزله سن اعتیاد نیست».

این نکته قابل ذکر است که ایران رتبه اول مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در دنیا را دارد و فرآیند و چرخه ناقص درمان اعتیاد موجب بازگشت مجدد 95 درصد معتادان ایرانی به چرخه اعتیاد می‌شود. همچنین پروتکل‌های درمان مواد مخدر سنتی در ایران مربوط به 15 سال قبل است و از سویی برای درمان مواد صنعتی نیز پروتکل وجود ندارد این در حالی است که افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی در کشور به ویژه در بین زنان در حال افزایش است.

معاون رئیس جمهوری ایران: رییس جمهور آمریکا تلاش می‌کند فضای اقتصادی ایران را ناامن کند

معاون اول رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا از روز بر سر کار آمدن، تلاش می‌کند فضای اقتصادی ایران را ناامن کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اسحاق جهانگیری، دوشنبه 12 نوامبر، در بدو ورود به فرودگاه آبادان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «مردم خوزستان همیشه در تاریخ انقلاب اسلامی نقش تعیین کننده ای داشته اند».

وی با اشاره به بازگشت تحریم‌ها گفت: «آمریکایی ها برخلاف قانون و عرف بین المللی از برجام خارج شدند. خوشبختانه طرف ایرانی به همه تعهدات خود در برجام عمل کرد و سازمان بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده است».

وی افزود، آمریکا از روزی که رییس‌جمهور جدید بر سر کار آمد، تمام تلاشش بر این بود که فضای اقتصادی ایران را ناامن کند تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی در کشور حضور پیدا نکنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه بخش اعظمی از طرح‌هایی که در خوزستان افتتاح می‌کنیم در حوزه آب و خاک است، افزود: «در این سفر تعدادی از طرح‌های مهمی که در استان تکمیل شده است، افتتاح می‌شوند».

وی با اشاره به مشکلاتی که در بحث شوری آب برای مردم آبادان و خرمشهر به وجود آمد، تصریح کرد، امروز طرح انتقال آب غدیر که یکی از طرح های مهم کشور است را افتتاح خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه باید مسائل فاضلاب شهرستان اهواز به سرعت حل شود، گفت: «دولت در سفر رییس جمهور در سال 2016 قرار شد برای حل مسائل آب و فاضلاب خوزستان منابعی را در نظر بگیرد و در این زمینه در سال 2017 یک مصوبه مفصل برای حل مشکلات در نظر گرفت».

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: «این مصوبه برای حل مشکلات کارون، فاضلاب‌هایی که در این رودخانه ریخته می شود و همچنین مشکلات فاضلاب شهر اهواز و انتقال آب از طرح غدیر به شهرهایی که در دستور کار است، در نظر گرفته شد».

جهانگیری عنوان کرد: بخشی از طرح هایی که امروز در این سفر به بهره برداری می رسد، طرح هایی هستند که در آن مصوبه در نظر گرفته شده بودند.

وی با اشاره به نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان تصریح کرد:« 300 میلیون یورو در این طرح سرمایه گذاری انجام گرفته و با حضور وزیر نیرو به بهره برداری می رسد».

معاون اول رییس جمهور بیان کرد، فاز اول طرح 550 هزار هکتاری رهبری تکمیل شده است و برای تامین آب فاز دوم این طرح نیز تصمیم گیری شده و راهکارهای لازم نیز انتخاب شده است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به افتتاح سه طرح صنعتی در خرمشهر و اهواز خاطرنشان کرد، مجموعه طرح هایی که در استان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن ها آغاز می شود، بیش از 10 هزار میلیارد تومان ارزش دارند.

وی ادامه داد: «امیدواریم این اقدامات دولت، بخشی از مشکلات مردم خوزستان را برطرف کند. در زمینه ریزگردها نیز برنامه بازدید داریم و کارهایی که انجام گرفته است را مشاهده خواهیم کرد».

گفتنی است تحریم‌های امریکا که از 5 نوامبر آغاز شد شدیدترین نوع تحریم هاست. مطابق تحقیقات انجام شده این نوع تحریم‌ها در کوتاه‌مدت با ضریب 0/43 تأثیر منفی بر رشد اقتصادی داشته است. نتایج رابطه بلندمدت نشان می‌دهد که اعمال تحریم‌های اقتصادی ضعیف و قوی در بلندمدت تأثیر معناداری بر رشد اقتصادی نداشته ولی تحریم‌های متوسط با ضریب 0/024 در بلندمدت تأثیر منفی بر رشد اقتصادی داشته است.