انتشار اخبار ضد و نقیض درباره اعدام 22 نفر در اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فعالان اهوازی روز شنبه 11 نوامبر 2018 گزارش کردند 22 نفر در زندان‌های مختلف اهواز اعدام شده‌ و خبر اعدام آنها به خانواده‌هایشان اعلام شده است.

براساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی وبگاه‌های سازمان‌های اهوازی 22 نفر از عرب‌های زندانی در اهواز روز پنج‌شنبه اعدام شده‌اند. فعالان اهوازی این اعدام‌ها را «اقدام انتقامی» توصیف کرده‌اند.

Advertisement

العربیه هنوز به صورت مستقل نمی‌تواند صحت اخبار منتشر را تایید کند.

در پی حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در سپتامبر 2018 که 24 کشته و 60 زخمی در پی داشت، موجی از بازداشت‌ها در اهواز به راه افتاد و صدها نفر از فعالان سیاسی، فرهنگی و شهروندان عادی در اهواز دستگیر شدند.

درباره این دستگیری‌ها سازمان عفو بین الملل روز جمعه 2 نوامبر 2018 بیانیه‌ای منتشر و موج دستگیری‌های بی‌رویه در اهواز را محکوم کرد.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌های خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل در این بیانیه گفته که حجم بازداشت‌های هفته‌های گذشته باعث نگرانی شدید است و زمانبندی آن نشان می‌دهد که مقامات ایران حملات اهواز را بهانه‌ای برای مقابله با اعضای اقلیت نژادی اهواز از جمله اعضای جامعه مدنی و فعالان سیاسی به کار گرفته و تا مخالفت‌ها در منطقه را سرکوب کند.»

آقای لوتر در ادامه افزود: «همه افرادی که در حملات اهواز دست داشتند باید به دادگاه‌های عادل سپرده شوند ولی بازداشت‌های بی‌رویه راه عدالت‌جویی برای قربانیان نیست.»

عفو بین الملل گفت که تا کنون از فعالان عرب خارج از ایران نام 178 شخص بازداشت شده را دریافت کرده اما فعالان عرب این تعداد را 600 نفر از جمله فعالان سیاسی و فعالان حقوق اقلیت‌ها عنوان می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم