.
.
.

تولیدات صنعتی ایران در سایه فشار تورم 53 درصدی و تاثیر آن بر افزایش قیمت‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا پنج‌شنبه 8 نوامبر به نقل از گزارش مرکز آمار ایران نوشت که بررسی جزئیات تورم تولیدکننده در حوزه‌های تولیدی و خدماتی برای تابستان سال جاری نشان می‌دهد بخش تولید صنعتی ایران کماکان فشار بیشتری را نسبت به دیگر حوزه‌های خدماتی تحمل می‌کند و انتظار می‌رود با افزایش هزینه تمام شده محصولات تولیدی، در آینده‌ای نزدیک قیمت برای مصرف کننده نیز بیش از پیش افزایش یابد.

به گزارش این خبرگزاری و بر اساس برآوردهای مرکز آمار ایران شاخص قیمت تولیدکننده یا تورم تولید در بخش صنعت در فصل تابستان 1397 هجری شمسی به عدد 340.3 رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (289.2)، 17.7 درصد و نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (222.8) 52.8 درصد افزایش داشته ­است.

ایسنا افزود این افزایش چشمگیر نرخ تورم در هزینه‌های تولید حوزه تولیدات صنعتی اما در حالی است که شاخص کل قیمت تولید کننده یا تورم تولیدکننده در بخش­‌های خدمات بر مبنای1390=100 در فصل تابستان 1397 عدد 285.1 بوده است که بر اساس آن تورم تولیدکننده هم نسبت به فصل قبل 8.7 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 19.7 درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است در بخش تولیدات صنعتی بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه تولید مربوط به حوزه‌های محصولات دخانی مشتق از توتون و تنباکو سیگار با 156.4 درصد، تولید کاغذ و محصولات کاغذی با 119.4 درصد، ماشین‌آلات و دستگاه‌های مولد و انتقال برق 94.5 درصد و تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی با 85.8 درصد بوده است.

هم‌زمان با این بخش خدمات شیب تورمی بسیار کمتری را نسبت به حوزه تولیدات صنعتی طی کرده است به طوریکه در بخش خدمات بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به حوزه‌های حمل و نقل، ارتباطات با 30.2 درصد، واسطه‌گری‌های مالی (بیمه) 22.3 درصد، بهداشت و مددکاری اجتماعی 20.5 درصد، هتل و رستوران با 18.1 تورم بوده است.

طبق آمارهای ارائه شده در این گزارش تولیدکنندگان حوزه‌های صنعتی نسبت به فعالان بخش خدماتی فشار تورمی بسیار بیشتری را متحمل می‌شوند زیرا که تولیدکنندگان صنعتی برای تولید کالا نیاز بسیار بیشتری به مواد اولیه عمدتا وارداتی دارند که با توجه به افزایش قیمت ارزهای خارجی در پی تحریم‌های آمریکا علیه ایران این مساله باعث افزایش فشار بر تولیدکننده و بالا رفتن هزینه‌های تولید می‌شود؛ ضمن این‌که تولید در این حوزه نیازمند استفاده از ماشین‌آلات صنعتی و تکنولوژیکی است که عمدتا در داخل ایران تولید نمی‌شوند.

از سوی دیگر در بخش خدمات همانطور که مشاهده می‌شود بیشترین تورم تولید مربوط به بخش حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات است که عمده‌ترین علت آن احتمالا افزایش قیمت ماشین‌آلات صنعتی و البته قطعات یدکی است که باعث بالا رفتن تورم تولید در این بخش از خدمات شده است.

بنا به این گزارش شاخص قیمت تولیدکننده خود در واقع شاخص نشان‌دهنده نرخ تورم در قیمت‌ها است و هرچه ‌درصد این شاخص نسبت به دوره گذشته افزایش یابد، موجب افزایش تورم و در نتیجه آن افت ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده و کاهش ارزش پول ملی کشور مبدا (ایران) در مقابل ارز دیگر کشورها خواهد شد.

ایسنا در گزارش خود همچنین ضمن پرداختن به اهمیت موضوع افزایش تورم تولیدکننده از آن به عنوان شاخصی پیش‌نگر یاد کرده گفت:«با افزایش تورم و هزینه تمام شده محصولات در یک حوزه تولیدی در آینده‌ای نزدیک باید منتظر افزایش بیش از پیش تورم و قیمت‌ها برای مصرف کننده هم بود.