.
.
.

حقوقدان ایرانی: معافیت 8 کشور از تحریم‌های نفتی همان برنامه نفت در برابر غذا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک حقوقدان ایرانی اعلام کرد که مساله معافیت موقت هشت کشور از تحریم‌های آمریکا، همان برنامه نفت در برابر غذا است زیرا این هشت کشور در قبال نفتی که از ایران می‌گیرند پولی پرداخت نمی‌کنند.

نعمت احمدی، چهارشنبه 7 نوامبر در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، اظهار کرد: «من امیدوارم این تنها یک بازی برای مشخص کردن شرایط حال باشد تا ببینیم تحریم‌ها با ما چه می‌کند و آمریکا در ادامه چه برخوردی با تحریم‌ها خواهد کرد. ما باید بدانیم و بنده باور دارم که مساله معافیت موقت هشت کشور از تحریم‌های آمریکا همان برنامه نفت در برابر غذا است. این هشت کشور در قبال نفتی که می‌گیرند پولی به ما نخواهند داد.»

وی در تشریح این موضوع گفت: «در خصوص عراق هم این گونه بود که صدام باید صد میلیون بشکه نفت می‌فروخت و در قبال آن می‌توانست دارو و غذا وارد کند. در حال حاضر هم برای ما اینگونه تعیین کرده‌اند که تا یک سقفی نفت بفروشیم، پول آن در صندوقی ذخیره شود و بتوانیم کالاهای مشخصی را با استفاده از آن وارد کشور کنیم.»

احمدی بیان کرد: «وقتی قرار شد 275 هزار بشکه نفت به هند بفروشیم و این کشور تنها 25 درصد مبلغ آن را به روپیه به ما بدهد و باقی را در حسابی ذخیره کند و کالای خاصی را به ما بفروشد؛ این همان برنامه نفت در برابر غذا است. کاش بزرگان ما و شورای نگهبان ما در این شرایط با سعه صدر و دقت بیشتری این موضوعات را بررسی می‌کردند و منافع ملی را در برابر مصلحت جامعه در نظر می‌گرفتند. مصلحت کشور ما این نیست که باری بر بارهایمان گذاشته شود.»

وی در خصوص سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای حفاظت از تهران از تحریم‌ها توضیح داد: «از نظر بنده اروپا قادر نخواهد بود این سازو کار مالی را به پیش ببرد چرا که از سال 1995 نیز که کلینتون تحریم‌های همه جانبه کوبا را تصویب کرد اروپا اعلام کرد می‌خواهد ساز و کاری را برای مقابله با این تحریم‌ها به کار بگیرد که عملی نشد. هیچ کشور و بانکی حاضر نمی‌شود از ترس مجازات‌های سخت آمریکا واسط چنین اقدامی شود.»

احمدی ادامه داد: «برای تحقق این موضوع باید بانکی داوطلب شود تا پول شما به حسابش حواله شده و آن بانک، پول را به بانک داخلی شما بدهد؛ هیچ کشوری تا الان حاضر نشده این بانک را میزبانی کند. صحبتی در خصوص میزبانی بلژیک مطرح بود که عملی نشد، بحث بانک‌های ترکیه مطرح بود که باز هم منتفی شد؛ بانک‌ها از ترس آمریکا نمی‌توانند چنین اقدامی را عملی کنند.»

وی با اشاره به تغییر تاثیر دولت ها بر اقتصاد خاطرنشان کرد: «امروز اقتصاد دست دولت‌ها نیست؛ مگر فرانسه و آلمان از برجام خارج شده‌اند که زیمنس، توتال و رنو از ایران خارج شدند. مکرون به همان اندازه می‌تواند به توتال امر و نهی کند که من می‌توانم به شما به عنوان یک خبرگزاری دستور بدهم. شرکت‌ها از نظر مالی مستقل از دولت‌ها هستند و در ثانی هر کالایی که شما بخواهید برای ایران بخرید اگر حداقل ده درصد از سهام آن متعلق به آمریکا باشد مستوجب تنبیه‌ها و عواقب از طرف آمریکا هستید و باید از این کشور اجازه بگیرید.»

وی ادامه داد: «دهکده جهانی پیش از آنکه در خصوص مسائل سیاسی و در مرزها مطرح باشد در اقتصاد تبلور پیدا کرده است و بیشترین سرمایه این دهکده هم متعلق به آمریکا است و امروز هم مدیریت این سرمایه‌دار جهانی به دست دیوانه‌ای به نام ترامپ است.»

احمدی در ادامه تشریح دلایل معافیت موقت هشت کشور از تحریم‌های نفتی گفت: «معتقدم علاوه بر بحث مالی که نمی‌توانیم پول نفتمان را دریافت کنیم؛ این معافیت تنها برای عبور به سلامت ترامپ از انتخابات میان دوره‌ای آمریکا طراحی شده است؛ یعنی اگر در انتخابات حزب ترامپ موفق شود، هیات حاکمه آمریکا حاضر است نفت را خریده و به قیمت کمتر به این کشورها بدهد؛ حتی هند هم به صورت علنی اعلام کرده اگر نفت را با قیمت پایین‌تر از ایران به ما بدهید حاضر هستیم خرید نفت از ایران را متوقف کنیم. حال اگر انتخابات را ببازند؛ یک دیوانه زخمی بازنده به نوعی دیگر با ما رفتار خواهد کرد.»

عدم تصویب CFT به سود ترامپ است

این حقوقدان با اشاره به تصمیم شورای نگهبان در رد لایحه CFT گفت: «من نمی‌دانم این شورا چه ایرادات شرعی و قانون اساسی به این لایحه گرفته است. نمی‌دانم شرع شورای نگهبان چه مواردی را شامل می‌شود؛ آن چیزی که قانون گفته موازین شرعی است و این موازین نیز نظر غالب علمای یک نهله فکری بوده و ممکن است دو عالم نظرات متفاوتی داشته باشند. اصول اسلام که مشخص است و باقی موازین اسلامی است.»

وی در خصوص مضرات عدم تصویب این لایحه بیان کرد: «ما امروز در شرایطی که مثل بازی است قرار گرفته‌ایم؛ در این بازی یک طرف ما قرار داریم و یک طرف هم آقای ترامپ؛ متاسفم که عدم تصویب در نهایت به سود ترامپ خواهد شد.»

احمدی افزود: «در نهایت ما مجبوریم روزی متوسل به رهبری شویم و با حکم حکومتی این لوایح را تصویب کنیم چرا که نمی‌توانیم در یک جزیره و تنهایی زندگی کنیم و نباید هم اتهام را به طرف کشور خودمان بیاوریم. این لایحه در خصوص پول‌های کثیفی است که به جیب گروه‌های تروریستی سرازیر می‌شود. ما که طرفدار تروریسم نیستیم؛ ما تنها تعریف متفاوتی در خصوص گروه‌های تروریستی داریم.»

وی در همین راستا ادامه داد: «ما سازمان‌‌هایی مثل حزب الله را به حق می‌دانیم اما به عنوان مثال هم آنها داعش را تروریست می‌دانند هم ما؛ هم آنها القاعده را تروریست می‌دانند هم ما پس در تعریف موضوع فقط اندکی اختلاف داریم. ما که نباید دور کشور خودمان یک دیوار بکشیم.»

گفتنی است شورای نگهبان قانون اساسی ایران، تصویب این لایحه را بنا بر 20 ایرادی که از آن گرفته رد کرد و این لایحه را خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و دارای ابهاماتی دانست. اگر شورای نگهبان و مجلس بر سر این لایحه به اتفاق نظر نرسند مطابق قوانین ایران، برای روشن شدن تکلیف، این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می‌شود.