.
.
.

حذف دلار در معاملات نفتی ایران و کره جنوبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کره جنوبی اعلام کرد این کشور برای اینکه در تعاملات و تبادلات تجاری دو جانبه از ارزهای ملی از جمله 'وون' واحد پولی کره استفاده کنند، با ایران به توافق رسیده است و دلار از این تعاملات حذف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، به نقل از یونهاپ، چهارشنبه 7 نوامبر، این توافق برای هر دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و نشان می دهد که کره به روابط با تهران بسیار اهمیت می دهد.

گزارش خاطرنشان می کند که این موافقت، به شرکت های کره ای و ایرانی امکان می دهد مبادلات گسترده خود را در زمینه های مختلف ادامه دهند.

افزون بر این کره جنوبی اعلام کرده است شرکت های کره ای می توانند از فرصت های خوبی برای مبادله کالاهای غیرتحریمی با ایران بهره ببرند و این شامل مواد غذایی و دارویی نیز می شود.

گزارش خبرگزاری رسمی کره جنوبی حاکی است دو طرف موافقت کرده اند پرداخت ها و تسویه حساب های مالی و بانکی خود را با ارز ملی کره جنوبی «وون» انجام دهند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، تیمی که از وزارت خارجه این کشور هفته قبل به ایران سفر کرده با تهران به توافق رسیده است که این تسویه حساب های مالی از طریق حساب های بانک مرکزی ایران نزد 'ووری بانک' و بانک صنعتی کره جنوبی (آی بی کی) انجام شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 8 می 2018 خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و تحریم های سختی از جمله تحریم صادرات نفت را برای ایران در پی داشت. پس از آن قیمت ارز جهش ناگهانی یافت و بر شدت فشارهای اقتصادی در این کشور افزوده شد.

آخرین خبرها حاکی است که آمریکا در نهایت اجازه داد 8 کشور از تحریم نفتی علیه ایران معاف شوند. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا که سخنانش را در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیان کرد درباره دلیل این اقدام گفت که آمریکا قصد ندارد به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم