.
.
.

وزیر ارتباطات ایران: پیام‌رسان‌های خارجی نسبت به پیام‌رسان‌های داخلی گران‌تر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر ارتباطات ایران اعلام کرد در طرح حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی پیشنهاد شده نرخ استفاده از خارجی‌ها 2 یا حتی 10 برابر داخلی‌ها شود که مابه‌التفاوت آن به صندوق حمایت از پیام‌رسان‌‌های داخلی واریز خواهد شد اما مخالف این شیوه هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سه‌شنبه 6 نوامبر، محمدجواد آذری‌ جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در حاشیه همایش پدافند غیرعامل درباره طرح واگذاری مدیریت ورود اینترنت به ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: درباره این طرح به مجلس نظر مخالف کارشناسی را ارائه کرده‌ایم که البته در صورت تصویب طرح ملزم به اجرای آن هستیم.

وی افزود: پیشنهاد شده قیمت استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی دو برابر یا حتی 10 برابر پیام‌رسان‌های داخلی شود و مابه‌التفاوت این قیمت به صندوق حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی واریز خواهد شد که معتقدم این موضوع برای حمایت از پیام‌رسا‌ن‌های داخلی ضدتبلیغ است و اثر منفی خواهد داشت.

آذری‌ جهرمی درباره علت طرح این موضوع بیان کرد: برخی معتقدند وزارت ارتباطات صلاحیت لازم برای اعمال مقررات حاکمیتی و پالایش اینترنت را ندارند که در حال حاضر این وظیفه مطابق ماده 21 قانون جرایم کامپیوتری انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق این قانون برای حفظ کیفیت، خدمات بخش پالایش و فیلترینگ نمی‌توانند از هم جدا شوند و از این رو اپراتورها و ارائه‌دهندگان سرویس وظیفه پالایش را نیز بر عهده گرفته‌اند و شرکت ارتباطات زیرساخت در حال انتقال تجهیزات واگذاری پالایش به اپراتورهای اینترنتی است.

وزیر ارتباطات ایران توضیح داد: در این موضوع چند نکته وجود دارد، نخست هزینه تأمین تجهیزات است که اگر بار مالی این طرح به عهده دولت گذاشته شود، شورای نگهبان موافقت نخواهد کرد. همچنین در حال حاضر بخشی از نظارت بر اینترنت بین‌الملل طبق اصل 25 قانون اساسی توسط قوه قضائیه انجام می‌شود و اگر وظیفه نظارت بر اینترنت بین‌الملل به نیروهای مسلح سپرده شود مجلس باید بار دیگر درباره اختیارات قوه قضائیه تجدیدنظر کند.

وی با اشاره به لزوم حمایت از پیام‌رسان های داخلی اضافه کرد: حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی باید در چارچوب قانون بودجه باشد نه در نظام تعرفه‌گذاری زیرا این موضوع باعث بروز مخالفت روانی و دور زدن اپلیکیشن‌ها با استفاده از شیوه‌های غیرقانونی می‌شود.