.
.
.

هم‌زمان با آغاز تحریم‌ها.. ایران علیه آمریکا در شورای امنیت شکایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دوشنبه 25 نوامفر هم‌زمان با آغاز اجرای بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که به «شدیدترین تحریم‌ها» توصیف شده است، «العربیه.نت» نسخه‌ای از نامه رسمی غلامعلی خوشور سفیر دائم ایران در سازمان ملل را به دبیرکل سازمان و رئیس شورای امنیت به دست آورد؛ نامه‌ای که طی آن ایران رسما از آمریکا به خاطر از سر گرفتن تحریم‌ها شکایت کرده و خواستار اقدامی گروهی علیه واشینگتن شده است.

در این نامه آمده است: «روز 6 اوت 2018، رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان اجرایی 13846 برای از سرگرفتن تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد که بر پایه آن، این تحریم‌ها در روز 5 نوامبر 2015 اجرایی می‌شود».

این نامه افزوده است: «این‌ها همان تحریم‌هایی است که ایالات متحده 16 ژانویه 2016 برپایه قطع‌نامه سال 20152231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، لغو و آمریکا متعهد به عدم اعمال آن شده بود».

سفیر دائم ایران در سازمان ملل متحد نوشته است: «ایران به تعهدات هسته‌ای خود با نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای وفا کرد، اما ایالات متحده، اقدام به نقض قطع‌نامه 2231 شورای امنیت کرد و تحریم‌ها را به صورت یک‌جانبه از سر گرفت. همچنین کشورهای دیگر را به پیروی از سیاست خود اجبار کرد. بدین ترتیب ایالات متحده نه تنها قطع‌نامه شورای امنیت را نقض کرد، بلکه دیگر کشورها را هم به نقض این قطع‌نامه که برپایه میثاق‌نامه سازمان ملل باید به آن پایبند باشد را، مجبور می‌کند».

در این نامه، تحریم‌های آمریکا «غیر قانونی» و مخالف «میثاق‌نامه ملل متحد» توصیف شده که بر احترام به حاکمیت کشورها، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عضو و تضمین آزادی تجارت بین‌المللی و دریانوردی تاکید دارد.

ایران از جامعه جهانی خواسته، پاسخی گروهی به تحریم‌های ایالات متحده بدهد.

روز دوشنبه آمریکا اجرای بسته دوم تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه ایران آغاز کرد. این تحریم‌ها شامل بخش‌هایی حیاتی از اقتصاد ایران از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل می‌شود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که شدیدترین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در حال اعمال است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ماه مه گذشته، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای (برجام) امضا شده در سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شده بود.

در مقابل حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد که این کشور تحریم‌های آمریکا را دور خواهد زد و نفت خود را خواهد فروخت. او همچنین برای مذاکره با آمریکا اعلام آمادگی کرد و در این باره گفت: «شما به تعهدات خود عمل کنید آنگاه صحبت خواهیم کرد، ما برای حرف زدن مشکل نداریم، طرف ما اگر طرفی باشد که برای حرف و قول و عهد و پیمان خود ارزش قائل باشد حرف زدن که مشکل ندارد».