.
.
.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران: با افزایش قیمت لبنیات پوکی استخوان در ایران بیشتر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت بهداشت ایران ضمن واکنش به افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در چند ماه اخیر در کشور و همچنین با اشاره به تبعات منفی آن بر سلامت، از دستگاه‌های نظارتی خواست با متخلفین این افزایش قیمت برخورد جدی داشته باشند. زیرا این افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم باعث افزایش پوکی استخوان می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 5 نوامبر دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی خود در واکنش به آنچه که گرانی شیر و لبنیات در کشور عنوان می‌شود، گفت: موضوع مهم دیگر در مورد گرانی شیر و لبنیات در چند ماهه اخیر است. امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های لبنی یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی اجتماعی است. شیر به دلیل دارا بودن ترکیبات خاص تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می تواند به طور متعادل تمام نیازهای بدن شامل رشد، تامین انرژی، ساخت و ترمیم بافت ها را تأمین کند.

وی ادامه داد: با وجود این که حدود 60 درصد مردم کشور ما چاق یا دارای اضافه وزن هستند و مصرف غذاهای چرب و شور نظیر فست فودها و نیز مواد مضر شیرین نظیر نوشابه‌ها در کشور شایع هستند، مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های آن در کشور ما 190 گرم در روز است که از مقدار توصیه شده (250 گرم) بسیار کمتر است.

دریافت ناکافی کلسیم و کاهش تراکم استخوان ایرانیان

به گفته حریرچی، بیش از 90 درصد مردم کشور ما کمتر از حد نیاز کلسیم دریافت می‌کنند. شیر و فرآورده‌های آن بهترین منبع کلسیم هستند. کلسیم در رشد و استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها نقش اساسی دارد. بررسی‌های علمی حاکی از آن است که 40 درصد زنان بالغ و 35 درصد مردان بالغ کاهش تراکم استخوان دارند و حداقل 2.2 میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند.

وی افزود: کمبود کلسیم، کاهش سن بروز پوکی استخوان و کاهش سرعت رشد استخوانی دانش آموزان را باعث می‌شود. از طرفی، شکستگی خودبه خودی و بدون ضربه و آسیب قابل توجه از عوارض مهم پوکی استخوان است. حدود 50 هزار مورد شکستگی لگن مربوط به پوکی استخوان در کشور در افراد مسن به وجود می‌آید که عوارض و هزینه‌های قابل توجه به خانواده‌ها و کشور وارد می‌کند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در مدت اخیر، ما از همه کسانی که در زنجیره تولید و عرضه شیر و لبنیات نقش دارند، درخواست داریم که علاوه بر نقش اقتصادی، به مسئولیت‌های اجتماعی خود هم در تامین شیر و لبنیات برای مردم عزیز کشورمان و تعیین قیمت این فرآورده‌ها توجه جدی کنند. از دستگاه‌های نظارتی درخواست داریم که با متخلفین افزایش قیمت شیر و لبنیات برخورد بسیار جدی کنند.

وی بیان کرد: از خانواده‌ها درخواست داریم شیر و لبنیات را در اولویت انتخاب مواد غذایی خود قرار دهند. خانواده‌های با درآمد متوسط و بالاتر حتما با کاهش مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری و شیرین، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهند. از مسئولین ذیربط نیز درخواست داریم که با افزایش قدرت خرید خانوارهای فقیر و آسیب پذیر و همچنین عرضه مستقیم و رایگان یا بسیار ارزان شیر و لبنیات برای این افراد، نظیر بسته‌های حمایت کالایی و توزیع شیر مدارس در این زمینه بیش از پیش فعال باشند.

قیمت لبنیات در ایران تا 33 درصد افزایش داشته است. از طرفی چندی پیش رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران ایران دلیل افزایش قیمت لبنیات را افزایش غیرقانونی و غیرمنصفانه مواد اولیه و نهاده‌های دامی دانست و اظهار کرده بود هزینه بسته‌بندی و مواد مورد نیاز کارخانه‌ها 3 تا 4 برابر شده است بنابراین افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی نبوده و کاملا طبیعی است. همان‌طور که هزینه‌های تولیدکنندگان لبنیات هر روز 2 تا 3 برابر می‌شود قیمت بقیه محصولات هم بالا می رود.