.
.
.

دادگاه هنگامه شهیدی فعال حقوق بشر ایرانی برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هنگامه شهیدی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و آخرین دفاعیات وی اخذ شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سه شنبه 6 نوامبر «مصطفی ترک همدانی» وکیل مدافع هنگامه شهیدی گفت: حدود 10 روز پیش، دادگاه رسیدگی به اتهامات موکلم در شعبه 15دادگاه انقلاب برگزار شد و قاضی آخرین دفاعیات را از شهیدی اخذ کرد.

وی افزود: دادگاه ختم جلسه را اعلام کرد و ما نیز لایحه دفاعیه خود را ارائه دادیم و اکنون منتظر صدور حکم از سوی دادگاه هستیم.

ترک همدانی یادآور شد: با توجه به اینکه موکلم از زمان بازداشت دوم، در بازداشت موقت به سر می برد، درخواست نقض قرار بازداشت موقت را هم کرده ایم.

وکیل مدافع شهیدی بیان کرد: موکلم در حال حاضر در زندان به سر می برد و به طور محدود با مادر خود ملاقات داشته است.
سال 2016 بود که هنگامه شهیدی به اتهام «ارتباط با کانال خبری آمدنیوز» دستگیر و پس از 6 ماه بازداشت موقت، با قرار وثیقه آزاد شد.

شهیدی پس از آزادی از زندان در یادداشتی در فضای مجازی که اسفند سال گذشته منتشر شد، اعلام کرد: اینجانب «هنگامه شهیدی» هرگونه ارتباط خود را با کانال خبری آمدنیوز تکذیب و با قاطعیت از این رسانه اعلام برائت می‌کنم. پس از گذشت مدتی، شهیدی به خاطر اظهاراتش علیه مسئولان قضایی، مجدد تحت تعقیب قرار گرفت. پنجم تیر امسال دادستانی تهران طی اطلاعیه‌ای از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد و اعلام کرد: این متهم که تحت تعقیب قضایی بوده، توسط مأموران پلیس در حالی که از ماسک برای مخفی ماندن از دید مأموران استفاده می‌کرده، دستگیر و به زندان معرفی شده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران دهم تیر از صدور کیفرخواست پرونده هنگامه شهیدی با پنج عنوان اتهامی خبر داد.

بر اساس آنچه پیشتر مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع هنگامه شهیدی گفته، افترا، نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی عناوین اتهامی شهیدی است.

هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار اصلاح طلب، عضو حزب اعتماد ملی و مشاور مهدی کروبی در امور زنان، فعال حقوق زنان و حقوق مطبوعات، خبرنگار سیاسی و نویسنده زن ایرانی است. وی در یازدهمین جشنواره مطبوعات تهران، رتبه اول روزنامه‌نگاری را کسب کرده‌ است.

هنگامه شهیدی از سال 2000 عضو شبکه مدافعین کمیسیون حقوق بشر اسلامی است و در زمینه حقوق مطبوعات و حقوق زنان فعالیت دارد. او همچنین از اعضای شبکه داوطلبان بین‌المللی سازمان دیده‌بان حقوق بشر و یکی از اعضای فدراسیون دانشجویان مدافع صلح و حقوق بشر است.