.
.
.

بیمارستان های ایران در حال ورشکستگی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با انتقاد از عملکرد بیمه ها، اعلام کرد که بیمارستان های ایران در حال ورشکستگی هستند و این شامل بخش دولتی و بیمارستان های درجه 3 و 4 بخش خصوصی نیز می شود.

«ایرج خسرونیا» رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، یکشنبه 4 نوامبر در گفت وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: دولت و وزارت بهداشت باید بیمارستان ها را نجات بدهند، زیرا در غیر این صورت، دوباره به همان روزهایی بر می گردیم که بیماران را برای تهیه ملزومات مصرفی، به خارج از بیمارستان ها ارجاع می دادند.

وی افزود: بیمارستان ها پولی ندارند و در حال حاضر شاهد تعدیل برخی پرسنل بیمارستان ها در بخش خصوصی هستیم و در بخش دولتی نیز، نیرو جذب نمی شود. در نتیجه آن، فشار کار بر دوش پرسنل شاغل قرار دارد.

خسرونیا با اشاره به مشاهده مواردی از ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان ها، گفت: اگر به فکر نباشیم، بیمارستان ها کاملا ورشکسته خواهند شد.

بیمارستان ها پول ندارند

در همین حال، «محمود جباروند» رئیس انجمن چشم پزشکی ایران، در گفت وگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: با توجه به اینکه بیمه ها نتوانستند به موقع به تعهداتشان عمل کنند و بیمارستان ها را با مشکلات مالی مواجه کردند، بیمارستان ها در تهیه و جایگزین کردن لوازم مصرفی با مشکل مواجه هستند و این وضعیت باعث ایجاد محدودیت در ارائه خدمات درمانی جدید شده است.

وی با عنوان این مطلب که بخش دولتی پولی ندارد که بتواند تجهیزاتی جایگزین کند، افزود: این مشکلات باعث می شود که محدودیت خدمات داشته باشند و بیماران در صف ها قرار گیرند. البته بعضی ها ترجیح می دهند به بخش خصوصی بروند که همین مسئله باعث افزایش هزینه های مردم شده است.

جباروند با اذعان به محدودیت هایی که در نظام پرداخت و تهیه تجهیزات پزشکی ایجاد شده است، گفت: وزارت بهداشت چاره ای جز این ندارد، وقتی خدماتی ارائه داده و بیمه ها به تعهدات خودشان عمل نکرده اند، می بایست در ارائه خدمات محدودیت هایی ایجاد کند. چون در غیر این صورت بیمارستان ها آسیب می بینند.

رئیس انجمن چشم پزشکی ایران، ادامه داد: اگر روند قبلی ادامه پیدا کند، بیمارستان ها دچار ورشکستگی خواهند شد، چون پولی ندارند. بنابراین، وزارت بهداشت مجبور است محدودیت هایی ایجاد کند.

به گفته وی، علت بروز این مشکلات، بیمه ها و مسائل مالی است. اگر بیمه ها به موقع به تعهدات خودشان عمل می کردند و بیمارستان ها نیز مثل سابق حمایت مالی می شدند، چنین مشکلاتی پیش نمی آمد.

دخل و خرج بیمه ها به هم نمی خورد

«ایرج فاضل» رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، با انتقاد از عملکرد بیمه ها در کشور، گفت: آنچه به اسم بیمه باید باشد، نداریم. اگر به طورکلی بیمه نداشتیم مسائل بهتر اجرا می‌شد. بیمه مجموعه ثروتمندی است که همه پول را برای روز مبادا می‌دهد ولی دائم با «نداریم، نداریم» بیمه‌ها مواجه هستیم. چرا این مجموعه‌های ثروتمند فقیر شده‌اند، شاید بار زیاد به آنها تحمیل شده بدون اینکه افزایش درآمدی داشته باشند و در واقع دخل و خرج بیمه‌ها به هم نمی‌خورد.

گفتنی است، در 90 درصد بیمارستان های دولتی در ایران، بیماران از نحوه خدمات رسانی و سرویس دهی رضایت ندارند. از طرفی مطابق تحقیقات انجام شده مهمترین چالش های شناسایی شده بین بیمارستان ها و سازمان های بیمه عبارت از کسورات، تاخیر در پرداخت هزینه های بیمارستان، سلیقهای عمل نمودن، عدم حضور و تعداد کم نماینده بعضی سازمانهای بیمه ای در بیمارستانها، عدم وجود تعامل کافی بین دو سازمان، عدم مسؤولیت پذیری پرسنل بیمارستان در مدیریت هزینه ها و عدم عقد قرارداد بیمارستان دولتی با بیمه تکمیلی و بیمارستان خصوصی با بیمه پایه مطرح بود