.
.
.

بنر دیگری در شیراز جنجالی شد؛ «سپیده‌دم با آمریکا» به جای «مرگ بر آمریکا»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به مناسبت روز دانش آموز در ایران (13 آبان)، شهرداری شیراز در اقدامی عجیب بنری را روی یکی از پل‌های عابر پیاده این شهر نصب کرد. در قسمت راست این بنر عبارت مرگ بر آمریکا با فونتی بزرگ نوشته شده است. اما آنچه در این بنر جلب توجه می‌کند، ترجمه عبارت مرگ بر آمریکا به زبان انگلیسی است. با کمی دقت می‌توان متوجه شد که عبارت down with USA به شکل dawn with USA نوشته شده که معنی آن «سپیده دم با آمریکا» است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سه شنبه 6 نوامبر پیمان بهادری سرپرست اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز در این خصوص گفت: این بنر مربوط به شهرداری شیراز نبوده و سازمان دیگری آن را نصب کرده بود. این بنر قبل از برگزاری مراسم 13 آبان به سرعت و در کمترین زمان ممکن از سطح شهر شیراز جمع آوری و اصلاح شده بود.

این اقدام در شرایطی رخ داد که چند ماه قبل هم همزمان با هفته دفاع مقدس، شهرداری شیراز تصویری از سربازان اسرائیلی را به جای رزمندگان دوران دفاع مقدس منتشر کرده بود و واکنش‌ها به این تصویر تا حدی بود که شهرداری شیراز مجبور شد ضمن عذرخواهی، بنر را شبانه پایین بکشد و اعلام کند با طراحان این بنر برخورد خواهد شد.

پس از انتشار بنر شهرداری شیراز درباره 13 آبان نیز کاربران نسبت به آن واکنش نشان دادند.

قابل ذکر است که روز دانش‌آموز در ایران مصادف با 13 آبان هر سال است. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز 4 نوامبر 1978 در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. در این اعتراض 56 نفر از تجمع‌کنندگان کشته شدند. پس از آن جمعی از دانش آموزان مدارس پایتخت طی بیانیه‌ای اعلام کردندکه ما دانش آموزان ایرانی روز شنبه سیزدهم آبان را به عنوان روز دانش آموز اعلام می نماییم. به منظور گرامی‌داشت این روز، 13 آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده ‌است و هر سال در این روز تجمعاتی با حمایت حکومت برگزار و شعارهایی ضد کشور آمریکا، اسرائیل و انگلیس داده می شود.