.
.
.

با 3.3 میلیون بیکار؛ نرخ بیکاری در ایران دو رقمی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بررسی جزئیات نرخ بیکاری نشان می دهد که استان کرمانشاه با 16.4 درصد بیشترین نرخ بیکاری و استان های کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان با 4.9 و 4.7 درصد بیشترین درصد رشد بیکاری را داشته اند.

خبرگزاری مهر، دوشنبه 5 نوامبر گزارش داد؛ نرخ بیکاری 5 استان در تابستان سال جاری از تک رقمی خارج و دو رقمی شده است که استان های مازندران با 10 درصد، گیلان با 12.6 درصد، قم با 12.1 درصد، خراسان رضوی با 10.9 درصد و آذربایجان شرقی با 10.4 درصد در این دسته قرار دارند.

البته نرخ بیکاری استان مرکزی اگرچه دو رقمی نشده اما با افزایش 3 درصدی به 9.6 درصد رسیده است و از سویی دیگر نرخ بیکاری استان های همدان و اردبیل به ترتیب با کاهش 1.9 و 2.3 درصدی بیشترین کاهش نرخ را داشته اند.

اشتغال و بیکاری، از جمله موضوعات اساسی اقتصاد هر کشوری است، به‌ گونه‌ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، به‌ عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌ یافتگی جوامع تلقی می‌شود از این رو نرخ بیکاری یکی از شاخص‌هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سال 1997 اطلاعات بازار ایران از طریق طرح «آمارگیری از ویژگی‌های اشتغال و بیکاری خانوار» حاصل می‌ شد که به منظور بهبود کیفیت و انطباق بیشتر با مفاهیم بین‌المللی به ویژه سازمان بین‌ المللی کار، مورد بازنگری قرار گرفت تا به صورت طرح فعلی و با عنوان «طرح آمارگیری نیروی‌کار» به اجرا درآید.

«طرح آمارگیری نیروی‌ کار» اولین بار در سال 2005 آغاز شد و از آن زمان تاکنون در ماه میانی هر فصل اجرا شده است.

بر پایه این گزارش؛ نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان امسال که توسط مرکز آمار ایران انجام شده، نشان می دهد که استان کرمانشاه با 16.4 درصد بیشترین نرخ بیکاری را در میان استان های کشور به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نرخ بیکاری افراد 10 ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 12.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، طی تابستان سال جاری بیکار بوده‌اند و جمعیت بیکار کشور با افزایش 237 هزار نفری به 3 میلیون و 326 هزار نفر رسیده است.

بر اساس این آمار، در تابستان امسال، استان های کرمانشاه با 16.4 درصد، خوزستان 15.6 درصد، کهگیلویه و بویر احمد با 15.5 درصد، سیستان و بلوچستان با 15.3 درصد و اصفهان با 15 درصد در صدر استان های دارای بیشترین جمعیت بیکار قرار گرفتند.

این در حالی است که با وجود وعده متولیان جهت بهبود روند اشتغال در استان های محروم، درصد بیکاری نسبت به تابستان سال گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد 4.9 درصد و در استان سیستان و بلوچستان 4.7 درصد افزایش یافته است و در استان کرمانشاه نیز تنها 1.5 درصد با کاهش مواجه شده است.

همچنین در رده های بعدی استان های آذربایجان غربی با 14.8 درصد، یزد با 14.1 درصد، چهارمحال و بختیاری با 13.9 درصد و البرز با 13.8 درصد قرار دارند.

این در حالی است که نرخ بیکاری در استان آذربایجان غربی تابستان سال گذشته 11.4 درصد و یزد 12 درصد بوده است. در این بین نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری 5.9 درصد بهبود یافته است.

استان لرستان با 12.9 درصد، گیلان 12.6 درصد، هرمزگان با 12.5 درصد، کرمان با 12.4 درصد و قم با 12.1 درصد نیز در رده های بعدی دارای بیشترین بیکار قرار گرفته اند.

کمترین درصد بیکاری نیز متعلق به همدان با 6.5 درصد، زنجان و سمنان با 7.1 درصد است که استان همدان و زنجان به ترتیب 1.9 و 2.3 درصد با کاهش نرخ بیکاری مواجه بوده اند اما استان سمنان 0.3 درصد رشد داشته است.

همچنین نرخ بیکاری در پایتخت 13.3 درصد ثبت شده است که نسبت به تابستان سال قبل که 12.7 درصد بود 0.6 درصد رشد یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم