.
.
.

اقتصاددان ایرانی:عبارت کاهش نرخ ارز برای فریب افکار عمومی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استاد دانشگاه الزهرا استفاده از عبارت کاهش نرخ دلار را برای فریب افکار عمومی دانست و اعلام کرد که نرخ دلار 10 هزار تومانی را نیز نمی‌توان کاهش نرخ تلقی کرد، چرا که در این صورت نرخ دلار نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شده است و بهتر است از افزایش سه برابری نرخ دلار استفاده کرد.

«حسین راغفر» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در مورد کاهش اخیر نرخ دلار اظهار کرد: بخشی از این کاهش مربوط به هشدار اقتصاددانان است که به صراحت به سران سه قوه اعلام کردند که تحولات اخیر از مرحله بحران عبور کرده و وارد مرحله فاجعه شده است و پیامدهای آن متوجه خود آنها خواهد شد. بخش دیگر آن مربوط به رو شدن دست آقایان در این بازی است که متهم ایجاد آن هستند.

وی افزود: وقتی مشخص شد که این بازی خود دولت و مجلس است، آنها سعی کردند با منحرف کردن افکار عمومی این افزایش را به عوامل خارجی مانند سایت‌های خارجی حواله دهند، مگر این سایت‌ها یک شبه به وجود آمدند؟ و چرا دستگاه‌های نظارتی در این مدت نتواستند این عوامل را کشف کنند؟

راغفر با اشاره به تاثیر عوامل داخلی در افزایش نرخ ارز تصریح کرد: این کاهش و با این سرعت در عرض یک روز نشان دهنده وجود عوامل داخلی در پشت این قضایا است و بازیگران اصلی نوسانات اخیر در بالا و پایین بردن آن، عوامل داخلی هستند و سعی می‌کنند با القای شوک به جامعه این طور وانمود کنند که نرخ دلار کاهش یافته است.

وی با رد کاهش نرخ دلار تاکید کرد: حتی نرخ دلار 10 هزار تومانی را نیز نمی‌توان کاهش نرخ تلقی کرد، چرا که در این صورت نرخ دلار نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شده است و استفاده از عبارت کاهش نرخ دلار در جهت فریب افکار عمومی است و بهتر است از افزایش سه برابری نرخ دلار استفاده کرد.

این اقتصاددان متذکر شد: حتی دلار پنج هزار تومانی نیز تولید را نابود خواهد کرد و پیامد آن نیز گسترش فقر در جامعه است. برخی از مردم نیز بازی آقایان را خوردند و تحت تاثیر این اقدامات مخرب قرار گرفتند و باید پرسید چه کسی مسئول و پاسخگوی این شرایط است.


امسال ارزش ریال در ایران تا یک سوم کاهش یافت. برخی کارشناسان اعتقاد دارند عوامل داخلی بیش از عوامل خارجی در این امر تاثیرگذار بوده اند. سیاست های ارزی دولت، عدم دخالت بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز، جبران کسری بودجه دولت از طریق افزایش نرخ ارز، از جمله دلایلی است که برای این موضوع مطرح می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم