.
.
.

پومپئو: تحریم‌ها مانع از تامین مالی حزب‌الله و حوثی‌ها از سوی ایران خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه 5 نوامبر گفت که تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه ایران مانع از آن خواهد شد این کشور اموال و ثروتی که برای «نشر تروریسم» نیاز دارد را به دست آورده و از حزب‌الله لبنان و حوثی‌ها در یمن، پشتیبانی کند.

دوشنبه اجرای بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که «شدیدترین تحریم‌ها» در تاریخ ایران توصیف می‌شود، آغاز شد. این تحریم‌ها بخش‌هایی حیاتی در اقتصاد ایران از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل و نقل و همچنین 700 شخصیت حقیقی و حقوقی را شامل می‌شود.

پومپئو در مصاحبه با برنامه Face the Nation تلویزیون آمریکایی CBS گفت: «این تحریم‌ها در پی آن است تا مانع از آن شود که نظام تروریسم، شبه‌نظامیان حزب‌الله را تامین مالی کند، دست به عملیات ترور بزند مانند عملیاتی که چند هفته پیش در دانمارک ناکام ماند و همچنین مانع از پشتیبانی از گروه حوثی می‌شود که اقدام به پرتاب موشک‌های بالستیک به سمت ریاض می‌کند».

او تاکید کرد: «تحریم‌ها برای این‌‌گونه رفتارها، حد خواهد گذاشت».

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که شرکت‌های اروپایی باید میان ایران و ایالات متحده یکی را انتخاب کنند. او تاکید کرد هر طرفی که با ایران تعامل کند، مجازات خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود. او همچنین فرمان از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

اجرای بسته نخست تحریم‌ها، 7 اوت گذشته آغاز شده بود که شامل صنعت خودروسازی، تجارت طلا و معادن و دسترسی ایران به دلار می‌شد.